Izrael schválil další výstavbu na Západním břehu

Izraelská vlajka
Zdroj: oficiální zdroj
Organizace Peace Now upozornila, že i když se izraelská vláda usnese na nějaké formě prodloužení moratoria, realizaci již schválených projektů to neovlivní (ilustrační foto)

Izrael schválil výstavbu dalších 13 tisíc bytů pro židovské osadníky na západním břehu Jordánu. Budování nových obydlí by mělo začít okamžitě po vypršení moratoria, které výstavbu dočasně zakazovalo, informuje v pondělí zpravodajský portál France 24.

Podle organizace Peace Now izraelské úřady vydaly stavební povolení již pro více než dva tisíce domů. Dalších 11 tisíc projektů je těsně před schválením.
 

PODÍVEJTE SE NA ZÁBĚRY Z VÝSTAVBY NA ZÁPADNÍM BŘEHU JORDÁNU:


 

Výstavba může začít okamžitě po 26. září, kdy moratorium vyprší. Palestinci ale židovský stát varovali, že obnovení výstavby může ohrozit přímé izraelsko-palestinské mírové rozhovory, které byly nedávno po dlouhé přestávce zahájeny ve Washingtonu.
 

Izraelská vláda se zatím jasně nevyjádřila, zda zákaz výstavby prodlouží. Premiér Benjamin Netanjahu však v neděli připustil, že je možné "jednat o kompromisu".
 

ČTĚTE TAKÉ:

Hizballáh prý rozmístil 15 tisíc raket u hranic s Izraelem
 

Organizace Peace Now upozornila, že i když se izraelská vláda usnese na nějaké formě prodloužení moratoria, realizaci již schválených projektů to neovlivní.
 

Někteří vládní úředníci pod podmínkou anonymity uvedli, že izraelský kabinet omezení neprodlouží, pouze se bude snažit zabránit hromadné výstavbě na Západním břehu.
 

Na palestinském území v současné době žije přibližně půl milionu Izraelců. Jejich přítomnost je pro Palestince jednou z překážek pro založení vlastního státu.
 

Kvůli invazi izraelských vojsk v pásmu Gazy na přelomu let 2008 a 2009 byla přerušena přímá mírová jednání mezi Izraelem a Palestinci. Ta byla opět obnovena 2. září, kdy ve Washingtonu usedli k jednacímu stolu premiér Benjamin Netanjahu a prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.
 

Jednání skončilo dohodou o sérii dalších schůzek, které se uskuteční 14. a 15. září na Blízkém východě.

 

tn.cz / Mediafax