Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 6. 2010

Izrael vyhošťuje aktivisty z lodi Rachel Corrie, protesty pokračují

Loď doplula do Jordánska. Všechny aktivisty i členy posádky zadrželo izraelské námořnictvo.

Sedm lidí ze dvou desítek pasažérů irské lodi Rachel Corrie v neděli po vyhoštění z Izraele dorazilo do Jordánska. Oznámila to agentura AFP. Izraelská imigrační služba podle ní oznámila, že všichni aktivisté i členové posádky plavidla, zadrženého v sobotu izraelským námořnictvem při pokusu prolomit námořní blokádu palestinského pásma Gazy, budou ještě v neděli vyhoštěni ze země.

 

PSALI JSME:

Izraelci obsazená loď Rachel Corrie kotví v Ašdodu, aktivisté budou deportováni

MINUTU PO MINUTĚ: Na loď Rachel Corrie, která míří do pásma Gazy se nalodili izraelští vojáci

 

Radikální islamistické hnutí Hamas, které v pásmu Gazy vládne, v neděli v prohlášení vydaném v Damašku ocenilo aktivisty z lodi Rachel Corrie a odsoudilo novou izraelskou "agresi".

 

PODÍVEJTE SE:

"Hamas odsuzuje neustávající teroristickou politiku vedenou Izraelem vůči palestinskému lidu a obhájcům míru a svobody," citovala z prohlášení agentura AFP. Hamas v něm zároveň odsoudil "americkou administrativu, která kryje sionistický terorismus a pirátství, i pokračování nezákonné a nemorální blokády pásma Gazy". "Flotila pomoci Gaze otevřela cestu ke zrušení nespravedlivé blokády" uvalené na Gazu v roce 2006, uvedl Hamas.Íránské revoluční gardy jsou připraveny poskytovat vojenský doprovod dalším lodím snažícím se prolomit námořní blokádu pásma Gazy. Podle íránské polooficiální agentury Mehr to řekl zástupce íránského duchovního a politického vůdce ajatolláha Alího Chameneího v tomto elitním sboru Alí Širazí. "Je povinností Íránu bránit nevinné lidi v Gaze," řekl.

 

Revoluční gardy mají vlastní námořnictvo, letectvo i velitelskou strukturu nezávislou na regulérní armádě. Jakoukoliv intervenci íránských ozbrojených sil by ovšem Izrael vnímal jako provokaci. Izrael obviňuje Írán z dodávání zbraní Hamasu.

 

Sedmičlenná skupina aktivistů, tvořená podle zpravodaje AFP jedním Kubáncem a šesti Malajsijci, vstoupila do Jordánska přes hraniční přechod na mostě krále Husajna. Mezi vyhoštěnými Malajsijci je údajně jeden poslanec, dva zpravodajové malajsijské televize TV3 a tři pracovníci malajsijské organizace Perdana Global Peace.

 

Na palubě lodi Rachel Corrie se údajně nacházelo 11 propalestinských aktivistů, včetně irské nositelky Nobelovy ceny za mír Mairead Maguirové, a devítičlenná posádka. Podle dnešní zprávy izraelského rozhlasu byli všichni cestující z Rachel Corrie převezeni na mezinárodní letiště v Tel Avivu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Deset mrtvých na lodi, Češi na palubě

 

Rozhlas také informoval, že na palubě lodi nebyly nalezeny žádné zbraně. Součástí nákladu je prý ale 500 tun cementu, jehož dovozu do pásma Gazy Izrael zakazuje z bezpečnostních obav, že ho tamní vládnoucí radikální hnutí Hamas mohlo využít ke stavbě bunkrů a k jiným vojenským účelům. Cement dopravovaný na palubě Rachel Corrie je ale Izrael údajně ochoten dopravit do pásma pod mezinárodní kontrolou.

 

Izrael v uplynulém týdnu dvakrát zasáhl proti plavidlům snažícím se prorazit blokádu pásma Gaza. Při pondělní akci proti "flotile solidarity" přišlo o život devět aktivistů, sobotní zadržení irské lodi Rachel Corrie se obešlo bez násilí.

 

PSALI JSME:

Izraelský útok na loď aktivistů: kde se stala chyba a kdo za to může?

 

Incident vyvolal zejména v arabském světě rozsáhlou vlnu kritiky na adresu Izraele, jeho postupu proti aktivistům z flotily i blokádě pásma Gazy jako takové. Na její "neudržitelnost" a nutnost změny systému izraelské obrany proti pašování zbraní do Gazy, otevřeně poukázaly i USA. Pobouřené Turecko, jehož občany bylo všech devět obětí zásahu, dalo na vědomí, že podstatně změní své vztahy s dosavadním spojencem Izraelem.

 

PSALI JSME:

Izrael sklízí kritiku i výhružksy za zásah proti flotile

 

Tisíce lidí demonstrovaly v sobotu proti izraelskému námořnímu zásahu v Istanbulu i řadě francouzských měst, Londýně a rovněž v Tel Avivu. Zhruba stovka odpůrců blokády pásma Gazy se sešla k manifestaci i v Praze.

 

Také v neděli vyšly tisíce demonstrantů podpořit palestinskou věc, odsoudit Izrael a požadovat zrušení blokády Gazy do ulic marocké metropole Rabatu. Stovky stoupenců libanonské levice demonstrovaly před americkým velvyslanectvím v Bejrútu.

 

Americká rocková skupina Pixies zrušila své vystoupení plánované na 9. června v Tel Avivu. Oznámili to dnes izraelští organizátoři koncertu, kteří ale podle agentury AFP ve svém prohlášení neuvedli přesný důvod rozhodnutí americké kapely.

 

Různí umělci se podle agentury AP dostali v poslední době pod tvrdý nátlak aktivistů požadujících, aby bojkotovali Izrael kvůli jeho zacházení s Palestinci. Britský hudebník Elvis Costello nedávno zrušil plánovaný koncert na protest proti izraelské politice. Jiní, například Elton John a Rod Stewart, se stále ještě chystají vystoupit v létě v Izraeli.

muf tn.cz / ČTK