Izrael zadržel 480 pasažérů flotily pro Gazu

Izrael v úterý zadržel 480 lidí, kteří se nacházeli na palubách lodí s humanitární pomocích pro Gazu, na kterou v pondělí zaútočilo izraelské námořní komando.

Informaci přináší server francouzského listu Le Figaro s odvoláním na izraelská média. Podle něj dalších 48 lidí bude vyhoštěno.

 

Zadržení jsou ve věznici v jihoizraelském Ašdodu a během úterý je vyslechne policie. Úřady pak případ od případu rozhodnou, zda bude dotyčný propuštěn, nebo proti němu bude zahájeno trestní stíhání. Dalších 48 mírových aktivistů bylo převezeno na telavivské letiště Ben Gurion, odkud odletí do vlasti.

 

Izraelské nemocnice přijali 45 aktivistů, většinu z nich z Turecka. Zraněno bylo také šest izraelských vojáků, uvedlo izraelské rádio.

 

Při zásahu izraelského námořnictva proti flotile šesti lodí s humanitární pomocí pro Gazu v pondělí zemřelo nejméně devět lidí, uvedla izraelská armáda.

 

PSALI JSME:

VIDEO: Deset mrtvých na lodi, Češi na palubě

 

Mezi zadrženými je Kamal Chatíb, předseda nejvýznamnější organizace izraelských Arabů. Organizace vyhlásila na úterý stávku a řadu demonstrací po celém Izraeli. Zadržen byl také Rajíd Saláh, šéf radikální větve Islámského hnutí v Izraeli.

 

Izraelská policie je v úterý ve stavu pohotovosti kvůli "případným nepokojům" ze strany izraelských Arabů.

 

Izraelské námořnictvo je připraveno zasáhnout proti další lodi s humanitární pomocí pro Gazu, uvedl nejmenovaný zdroj z námořních sil. Izraelské armádní rádio oznámilo, že MV Rachel Corrie vypravená Hnutím za svobodnou Gazu dorazí do vod u Gazy ve středu.

 

"Jako jednotka studujeme a provedeme profesionální vyšetřování," uvedl stejný zdroj hovořící o jednotce, která se podílela na pondělním zásahu. "Budeme připraveni na Rachel Corrie," dodal s tím, že převzetí lodi by mělo být snadné.

 

Izraelské námořnictvo zastavilo v pondělí ráno flotilu šestí lodí v čele s tureckým plavidlem, které převážely deset tisíc tun humanitární pomoci pro Palestince žijící v pásmu Gazy, které ovládá militantní islamistické hnutí Hamas. Lodě měly zakotvit u břehů pásma, židovský stát ale opakovaně varoval, že to nepřipustí.

 

Izrael blokuje pásmo Gazy nepřetržitě od roku 2007, kdy se tam Hamas dostal k moci. Židovský stát trvá na tom, že vojenské operace a blokáda Gazy jsou zaměřeny na ukončení raketových útoků Hamasu z Gazy a oslabení tohoto islamistického hnutí.

 

Většina z 1,5 milionu Palestinců, kteří v pásmu Gazy žijí, spoléhá na humanitární pomoc. Izrael tvrdí, že do pásma Gazy povoluje dodávat týdně asi 15 tisíc tun pomoci, podle OSN je to ale o čtvrtinu méně, než je potřeba.

 

Spojené státy i Evropská unie považují Hamas za teroristickou organizaci.

tn.cz / Mediafax