Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.10. 2010 12:03

Izraelci postaví ve východním Jeruzalémě 238 nových domů, Palestinci protestují

Jeruzalem
Zdroj: oficiální zdroj
Jeruzalém

Izraelci v pátek oznámili, že povolí v arabské části východního Jeruzaléma stavbu 238 nových domů pro židovské osadníky. Palestinci plán odmítají, podle nich se Izraelci snaží zničit všechny možnosti k obnovení mírových rozhovorů, informuje agentura AFP.

Výstavbu nových obydlí již schválil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
 

Hlavní palestinský vyjednavač Saíb Irikát řekl, že tento krok Izraele svědčí o tom, že chce "zabít" všechny příležitosti k obnovení mírových rozhovorů. "Vyzýváme americkou vládu, aby učinila izraelskou vládu odpovědnou z kolapsu mírového procesu," řekl Irikát.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Uznejte náš stát a zmrazíme výstavbu osad, vzkázal Izrael
 

V noci z 26. na 27. září vypršelo desetiměsíční moratorium na výstavbu židovských osad na západním břehu Jordánu. Ačkoliv se zákaz nevztahoval na východní Jeruzalém, Netanjahu zde v době platnosti moratoria žádné nové stavební projekty nepovolil.
 

Palestinci požadují, aby izraelská vláda výstavbu dalších osad zakázala a dala tím prostor pro hledání mírového řešení blízkovýchodního konfliktu. Palestinskou výzvu rovněž podpořila Evropská unie a Spojené státy.

PODÍVEJTE SE NA VÝSTAVBU IZRAELSKÝCH OSAD NA ZÁPADNÍM BŘEHU JORDÁNU:


 

Mírová vyjednávání mezi Izraelem a Palestinci byla po dvou letech obnovena 2. září. Palestinští představitelé však na začátku října rozhodli, že nebudou ve vyjednávání pokračovat, dokud Izrael opět nezastaví výstavbu osad.
 

Ve více než 120 osadách na území Západního břehu a ve východním Jeruzalémě, kde chtějí Palestinci vytvořit první vlastní stát, žije přes půl milionu Židů. Jejich počet se s další výstavbou osad zvětšuje.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax