Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Pozemní ofenziva

Útok v Pásmu Gazy: 1 mrtvý izraelský voják a 30 Palestinců

Izraelská pozemní ofenziva v palestinském Pásmu Gazy má podle armádních zdrojů první oběť z řad vojáků, dvacetiletého Ejtana Baraka. Na palestinské straně stála podle tamních zdravotníků životy už 30 osob. Izraelští vojáci podle armádních zdrojů zatkli v Pásmu Gazy 13 hledaných osob.

Izrael v noci na dnešek pokračoval v ostřelování palestinského Pásma Gazy. Ve čtvrtek večer ale po deseti dnech bombardování nařídil premiér Netanjahu a ministr obrany Moše Jaalon zahájit i pozemní operaci. Na území Pásma Gazy tak vjely první izraelské tanky.
 

Na žádost Turecka a Jordánska se dnes kvůli izraelské pozemní operaci v Gaze zahájené ve čtvrtek večer sejde k mimořádnému zasedání Rada bezpečnosti OSN.
 

Izraelská pozemní operace vyvolala ostrou kritiku Turecka. Premiér Recep Tayyip Erdogan dnes podle listu Haarec obvinil Izrael ze státního terorismu, genocidy a ohrožování míru na Blízkém východě. Už ve středu přitom Erdogan přirovnal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a členy vládní koalice k Hitlerovi. Demonstranti rozhořčení izraelskou ofenzivou zasypali izraelský konzulát v Istanbulu kamením.
 

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman v reakci obvinil Erdogana z "podněcování" a oznámil, že nařídil omezení diplomatické přítomnosti v Turecku na minimum. Rodiny diplomatů se mají vrátit do vlasti a provoz ambasády bude zajišťovat jen malý počet osob.
 

"Jakmile to schválila vláda, dal jsem společně s ministrem obrany armádě instrukce, aby se připravila na významné rozšíření pozemní operace, což armáda učinila," prohlásil dnes na tiskové konferenci v Tel Avivu Netanjahu. Vojáci mají podle něj zlikvidovat zejména síť tunelů, které palestinští radikálové využívají k pronikání do Izraele, což "se nedá uskutečnit jen ze vzduchu", dodal premiér.
 

 

"Terčem operace se dosud stalo 21 odpalovacích zařízení a devět tunelů," uvedly ozbrojené složky ve svém prohlášení krátce po poledni. List Times of Israel s odvoláním na nejmenovaný armádní zdroj uvedl, že operace se nyní soustředí jen na oblast do dvou kilometrů od hranic. Ofenziva by prý mohla trvat jeden až dva týdny.
 

Americký ministr zahraničí John Kerry v telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem podle listu Haarec prohlásil, že očekává, že pozemní operace bude přesně cílená. Prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás žádá okamžité ukončení akce. Abbás řekl, že pozemní operace přinese jen další krveprolití a značně zkomplikuje snahy o dosažení příměří. Podle Kerryho je nutné zajistit bezpečnost civilistů, zabránit dalšímu vyhrocení situace a co možná nejrychleji obnovit příměří z roku 2012.
 

Na území Izraele, zejména do okolí města Ašdod, bylo od začátku pozemní operace vypáleno nejméně 50 raket z Pásma Gazy, nikdo ale nebyl zraněn. Úřady v izraelské metropoli Tel Avivu kvůli bezpečnosti zakázaly v centru města a čtvrtích na jihu o víkendu shromáždění více než 1000 lidí. Přísná opatření platí i v Jeruzalémě, povolány byly policejní posily a k modlitbám na Chrámovou horu ve Starém Městě směli jen muži starší 50 let, informoval na Twitteru policejní mluvčí Micky Rosenfeld.
 

Celkem izraelské letectvo dosud podniklo více než 2000 náletů na cíle v Gaze. V bojích od 8. července, kdy operace Protective Edge (Ochranné ostří) začala, zemřelo podle palestinských zdrojů na 260 lidí. Radikálové z hnutí Hamas vypálili na Izrael přes 1500 raket a zabili jednoho civilistu.
 

České ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že palestinským uprchlíkům, kteří museli kvůli nynějšímu konfliktu opustit své domovy, poskytne pomoc v hodnotě tří milionů Kč. Peníze jim předá prostřednictvím Úřadu OSN pro palestinském uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA).

 

TN.cz / ČTK / hmr