Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VIDEO: Lodě izraelského námořnictva obklíčila loď s pomocí pro Gazu

Plavidla izraelského námořnictva obklíčila loď s nákladem libyjské humanitární pomoci směřující ke Gaze. Podle izraelských zdrojů se libyjské plavidlo poté obrátilo směrem k egyptskému přístavu Aríš.

Odtud by náklad měl zamířit do palestinské enklávy po zemi. Tripolis ale tvrdí, že jeho loď dál pokračuje ke Gaze. Informovala o tom agentura AFP.
 

Izrael upozornil plavidlo Amalthey, které je na cestě od soboty, že mu nedovolí prolomit námořní blokádu pásma Gazy. V úterý Egypt lodi povolil připlout do přístavu Aríš, tam vyložit humanitární pomoc a převézt ji po souši do pásma přes egyptskou hranici.
 

Ve středu agentura AFP uvedla, že americké ministerstvo zahraničí vyzvalo všechny strany, "které chtějí dodat zboží do pásma Gazy, aby tak učinily prostřednictvím stávajících kanálů, tak aby jejich náklad mohl být zkontrolován vládou Izraele a dopraven po zemi do pásma Gazy ."
 

Loď brzy ráno na několik hodin zastavila plavbu, protože měla problémy s motorem. Podle izraelských zdrojů je ale Almathey s humanitární pomocí znovu v pohybu a míří k Aríši, kam by měla dorazit v 15:00.
 

Nadace syna libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, která plavbu zorganizovala, ale tvrdí, že loď dál pluje k palestinskému území. "Nákladní loď pokračuje v cestě, byť s obtížemi. Izraelská válečná plavidla se jí snaží zabránit v cestě a odklonit ji od pobřeží Gazy," citovala AFP zástupce nadace.

 

PSALI JSME:

Izraelské námořnictvo zastavuje libyjskou loď plující do Gazy

Libyjská humanitární loď mířící do Gazy přistane v Egyptě
 

Podle nadace byla libyjská loď v 10:45 tři hodiny cesty od pásma Gazy. Libyjci nicméně tvrdí, že jim Izrael dal ultimátum: buď se obrátí k egyptskému přístavu Aríš, nebo plavidla židovského státu použijí sílu a odtáhnou loď s humanitární pomocí do izraelského přístavu Ašdod.

 

Loď vyplula z Řecka s dvěma tisíci tunami potravin a zdravotnických potřeb. Na palubě 92metrového plavidla je 15 propalestinských aktivistů a 12členná posádka tvořená Haiťany, Indy a Syřany pod vedením kubánského kapitána. Většina aktivistů je z Libye, účastní se však i Nigerijec, Alžířan a Maročan.

 

 

Izraelské ministerstvo zahraničí doporučilo obranným složkám, aby s případným zásahem vyčkaly až do okamžiku, kdy se loď výrazně přiblíží k vodám Gazy nebo do nich vpluje. Jinak by izraelské námořnictvo porušilo mezinárodní právo.

 

Celá záležitost okolo lodi Amalthea je pozorně sledována kvůli incidentu z 31. května, kdy se izraelské komando nalodilo na tureckou loď Mavi Marmara vedoucí humanitární konvoj pro Gazu. Při potyčkách během výsadku zahynulo osm Turků a Američan tureckého původu.

 

PODÍVEJTE SE, CO SE NA LODI MAVI MARMARA STALO:

 

 

O pět dní později izraelské námořnictvo zasahovalo proti irské humanitární lodi Rachel Corrie. Tentokrát se zásah obešel bez zraněných a mrtvých.

 

PSALI JSME:

MINUTU PO MINUTĚ: Na loď Rachel Corrie, která míří do pásma Gazy, se nalodili izraelští vojáci

 

tn.cz / Mediafax