Izraelský premiér nepřijede na Obamův jaderný summit

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zrušil cestu na jaderný summit, který se za účasti 47 zemí světa koná příští týden ve Washingtonu.

Důvodem má být skutečnost, že Egypt a Turecko chtějí upozornit na izraelský arsenál jaderných zbraní, informuje agentura Reuters.


Izrael je údajně jedinou zemí na Blízkém východě, která vlastní jaderné zbraně. Židovský stát to ale nikdy nepotvrdil ani nevyvrátil. Podle analytiků ale Izrael má jaderné zbraně ve výzbroji už 40 let, a to dokonce v nezanedbatelném množství. Podle nejmenovaného člena izraelské vlády Egypt a Turecko chtějí, aby Izrael podepsal Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT).


PSALI JSME:
SMLOUVA START: Obama letí do Prahy
SOUHRN: Obama a Medveděv v Česku = úsměvy a pevnost Praha


Summit proběhne 12. a 13. dubna – jen několik dní poté, co americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv v Praze podepsali smlouvu o jaderném odzbrojení. Na základě ní obě velmoci, které mají více než 90 procent jaderného arzenálu ve světě, sníží počet svých atomových zbraní o třetinu.


Hlavním cílem summitu, který se koná pod záštitou prezidenta Obamy, je posílit závazky států k jaderné bezpečnosti a prosazovat opatření, která mají svět bránit před jaderným terorismem. Pozvány jsou i země, které nejsou signatáři Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.
 

tn.cz / Mediafax