Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Izraelští vojáci obsadili lodě vezoucí pomoc pro Gazu!

Izraelští vojáci se v pátek vylodili na dvou plavidlech s pomocí pro palestinskou Gazu, převzali jejich řízení a kormidlují je do izraelského přístavu Ašdod. Informuje o tom agentura Reuters.

"Izraelské námořní jednotky postupovaly podle plánu a dbaly na bezpečnost posádky zadržených plavidel i sebe samých," píše se v prohlášení izraelské armády. Armáda sdělila, že při zásahu nebyl nikdo raněn.

Izraelští činitelé oznámili, že poté, co lodě připlují do Ašdodu, čeká je bezpečnostní prohlídka. Pasažéři se podrobí výslechu a budou vyhoštěni. Před tím mají právo na soudní slyšení.

Lodě se během pátku přiblížily na 80 kilometrů k pásmu Gazy a nedbaly na varování izraelského loďstva, aby změnily kurz. Velitel ozbrojených sil Benny Gantz poté vydal rozkaz, aby námořnictvo obě plavidla zadrželo.

PODÍVEJTE SE:
BOMBY na teroristy: Izrael útočí v Gaze!


Lodě Saoirse (v irské gaelštině "svoboda") a Tahrír (totéž v arabštině) vypluly ve středu odpoledne z přístavu Fethiye na jihu Turecka. Na palubách plavidel je celkem 27 lidí, Irů, Kanaďanů a Američanů. Do palestinské enklávy lodě vezly léky za 30 000 dolarů (přes 540 000 korun).

Cestující na plavidlech nejsou ozbrojeni. Před naloděním se zavázali, že Izraelcům v případě zásahu nebudou klást odpor.

Pokus o prolomení blokády ocenil v pátek Ismáíl Haníja, vůdce hnutí Hamas v pásmu Gazy. "Velice si ceníme těchto aktivistů, kteří nám přijeli projevit solidaritu. Zdůrazňujeme, že dosáhli svého cíle už tím, že upozornili na izraelskou okupaci."

Izrael označil snahy o prolomení námořní blokády za provokaci. Nabídla posádkám lodí, aby pomoc posádky vyložily na izraelském území, kde bude zkontrolována a převezena po souši do Gazy. Lodě však pokračovaly do Gazy.

PSALI JSME:
Izrael zmírnil blokádu pásma Gazy

Pokus o prolomení blokády z loňského května ukončil výsadek Izraelců proti flotile lodí, které do Gazy vezly humanitární pomoc. Při útoku na flotilu zahynulo devět Turků. Vyšetřovací komise OSN dospěla k závěru, že izraelský zásah byl nepřiměřený, blokádu Gazy však prohlásila za oprávněnou.

V Gaze, kde vládne islamistické hnutí Hamas, žije 1,5 milionu lidí. Na mezinárodní pomoci je závislých 80 procent z nich. Židovský stát zahájil blokádu Gazy v červnu 2007 po vítězství hnutí Hamas v místních volbách. Podle Izraelců blokáda brání vyzbrojování bojovníků Hamasu.

tn.cz / Mediafax