Vraha z Toulouse nesměl do USA. Průběh útoku na obléhaný dům DETAILNĚ

Francouzské úřady upřesňují detaily přestřelky, během níž speciální zásahová jednotka zabila obklíčeného Mohammada Meraha, vraha z Toulouse. Jeho poslední přání zemřít se zbraní v ruce se mu vyplnilo.

Merah zemřel při těžké přestřelce s policií a po výskoku z okna. Policie se zhruba v půl jedenácté dopoledne, po 32 hodinách obklíčení a bezúspěšného vyjednávání, rozhodla k akci. Zprvu nebylo ani jasné, zda je Merah naživu. Uprostřed noci se totiž v domě ozvaly dva výstřely a bylo docela dobře možné, že se obklíčený vrah zastřelil.

 

Merah nesměl do USA

 

Postupně vycházejí najevo další podrobnosti z Merahova života.  V minulosti navštívil Izrael a řadu arabských států. Informoval o tom web deníku Le Monde.

 

Agentura Reuters informuje, že Merahovo jméno figurovalo na seznamu lidí, kteří mají zákaz létat na palubách komerčních spojů do Spojených států. Zdroje, o které agentura opírá, nesdělily, kdy byl Merah na "černou listinu" přidán, naznačily však, že to už je nějakou dobu.


Jak policie obléhala dům
 

Policie vybavená zařízením s noktovizory od té chvíle v domě neregistrovala žádný pohyb a Merah s ní zcela přestal komunikovat. Nijak nereagoval ani poté, co do domu policisté zkusmo hodili tři granáty, aby jim obklíčený muž pohybem prozradil svou polohu.
 

Tyto tři výbuchy předznamenaly vlastní zásah speciálního policejního komanda RAID, určeného pro boj s teroristy. Když členové komanda vtrhli do domu, nedokázali Meraha zprvu objevit. Ten se před nimi zabarikádoval v koupelně, jak potvrdil ministr vnitra Claude Guéant. "Byl zabarikádován v koupelně... Policisté do bytu vnikli předními dveřmi i okny. Dlouho ho nemohli najít. Později ale vyšel z koupelny a střílel. Nakonec vyskočil z okna. I přitom střílel. Našli ho mrtvého na chodníku,“ řekl ministr krátce po zásahu.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA O ZÁSAHU POLICIE PROTI VRAHOVI Z TOULOUSE:


 

Později se ukázalo, že Meraha z koupelny vyštvali sami policisté, když do ní spustili kameru. Právě tehdy se rozpoutala divoká a nelítostná přestřelka. Trvala celé čtyři minuty.

ČTĚTE TAKÉ:
VIDEO: Takhle se bavil vrah z Toulouse. Podívejte se!

 

Další informace už tak přesné nejsou a zřejmě je osvětlí až pitva a další vyšetřování. Jde především o to, jak vlastně Merah zemřel. Některé policejní zdroje, včetně ministra vnitra, hovoří o tom, že muž střílel ještě při skoku z okna.
 

Agenturu AFP však informoval policejní zdroj, že Meraha zastřelil člen jednotky RAID při skoku z okna a "na zem dopadl už mrtvý“. Jiné zdroje tvrdí, že muže zabil odstřelovač, když vylezl na balkon. A další média zmiňují třetí verzi, že Meraha zabil odstřelovač až ve chvíli, kdy dopadl na zem.
 

Jasno do této otázky zatím příliš nevnesl ani prokurátor Francois Molins, když na dnešní tiskové konferenci prohlásil: "Zabila ho kulka do hlavy."

PSALI JSME:
Vrah z Toulouse je mrtev! Zemřel na chodníku po přestřelce

 

Merah ve čtvrtek dopoledne v Toulouse druhý den vzdoroval policejnímu obléhání. Policie se ho pokusila zatknout ve středu ráno ve tři hodiny. Třiadvacetiletý muž se ale zabarikádoval v obytném domě na předměstí.
Ve středu dopoledne Merah slíbil, že se vzdá týž den odpoledne. Později to odvolal. Ujistil však, že se vzdá v nočních hodinách.
 

Nakonec se nevzdal. Vzdoroval obklíčení 32 hodin. Ještě před tím, než se v noci na středu odmlčel, vzkázal, že chce zemřít se zbraní v ruce. To se mu vyplnilo.
 


 

Policie se naopak takovému konci snažila vyhnout, aby se z islamistického vraha nestal mučedník. Celé policejní manévry byly už vzhledem k délce obléhání postaveny na úmyslu Meraha zadržet a pohnat před soud.
 

Merah, vyznavač islámu původem z Alžírska, který se ale narodil ve Francii, zastřelil v pondělí před židovskou školou v Toulouse tři děti a rabína. Před tím zabil tři francouzské výsadkáře z jednotky, která byla cvičena pro boj v Afghánistánu.

ČTĚTE TAKÉ:
Jaký je vrah z Toulouse? Expert na výbušniny, trestanec, ale tichý soused

 

K útokům se přiznal. Z obklíčeného domu oznámil, že jejich motivem byla "pomsta trpících palestinských dětí" a protest proti působení francouzských vojáků v Afghánistánu.
Vyšetřovatelé předpokládají, že Merah zabíjel na vlastní pěst. "Takoví osamělí vlci jsou těžkými soupeři," podotkl ministr vnitra Guéant.
 

Slova ministra vnitra potvrzuje i Merahův takřka profesionální přístup. Předem se například postaral, aby na místech jeho vražd nezůstaly žádné stopy. A dařilo se mu. Na nábojnicích z míst vražd či na prázdném zásobníku, který po něm zůstal u židovské školy, nebyly žádné použitelné stopy DNA, ani otisky.
 

Přesto se Mohammed Merah dopustil přinejmenším dvou chyb, které policii přivedly na jeho stopu. Když si sjednával schůzku se svou první obětí, francouzským vojákem, který chtěl přes inzerát prodat motorku, použil Merah počítač své matky. Ten zanechal stopu v podobě své IP adresy. Potíž byla v tom, že vojákovi se ozvalo téměř šest stovek lidí.

PSALI JSME:
Vrah z Toulouse jednal chladnokrevně! Udělal ale školácké chyby

 

Ve chvíli, kdy je policie postupně prověřovala, zaútočil Merah podruhé. Zabil tři vojáky u bankomatu v Montauban. Na místě sice zůstaly nábojnice, ale opět bez otisků a stop DNA. V této chvíli už na případu pracovaly skoro dvě stovky vyšetřovatelů, kteří prověřovali přes dvacet tisíc lidí.
 

Vrah byl ale opět rychlejší. Ještě než ho policisté dokázali usvědčit, spáchal svůj nejhorší masakr před židovskou školou v Toulouse. Na místě zemřely tři malé děti a učitel. Jen pár hodin předtím přitom policie začala odposlouchávat mobilní telefony v rodině Merahových, když si spojila IP počítače Merahovy matky s informací, že její dva synové jsou na seznamu muslimských fundamentalistů.
 

Zásadní zvrat přinesly až informace od mechanika, kterého Merah požádal o odpojení polohovacího systému skútru sloužícího k vypátrání stroje v případě krádeže.
 

Mechanik vypověděl, že Merah zůstal klidný, byť mu řekl, že přístroj odpojit nejde. Během jejich rozhovorů se střelec zmínil, že skútr nedáno přestříkal na bílou barvu. Důležitost této informace došla mechanikovi až po pondělní střelbě před toulouskou školou.

tn.cz / mediafax / gar