lidské hyeny

Holčičku (5) nepustili do člunu! Lidé z Concordie ji nechali utopit

Pětiletá Dayana Arlottiová
Zdroj: facebook.com
Pětiletá Dayana Arlottiová.

Až po více než roce od ztroskotání luxusní výletní lodi Costa Concordia vyšlo najevo, jak zemřela nejmladší oběť, pětiletá Dayana Arlottiová. Evakuovaní pasažéři jí odmítli uvolnit místo v záchranném člunu.

Loď Costa Concordia ztroskotala u toskánského ostrova Giglio loni 13. ledna. Narazila na útes a v jejím boku vznikla obrovská trhlina. Většinu lidí se podařilo evakuovat, nehoda si však přesto vyžádala tři desítky mrtvých.


Na palubě obřího plavidla bylo přes 4200 lidí, mezi nimi i malá Dayana s otcem Williamem. Během evakuace se snažili najít místo v záchranném člunu na levoboku, ale marně. Nikdo z dospělých, kteří čekali na pomoc, je nepustil.


Spěchali proto na druhou stranu rychle se naklánějící lodi. Když ale procházeli jejími útrobami, plavidlo se ostře nahnulo a malá Dayana i s otcem spadla do jedné ze zatopených částí. Tam se oba utopili.

 


Nové informace o smrti nejmladší oběti Concordie obsahuje šedesátistránkový spis, který popisuje poslední okamžiky každé z dvaatřiceti obětí. Kapitán výletní lodi Francesco Schettino dostal nálepku zbabělce, protože loď opustil, než se potopila.


Žalobci spis sestavili ve snaze, aby se Schettino před soudem zodpovídal z trestných činů zabití a opouštění plavidla ve chvíli nouze. Zatím je totiž formálně stále vyšetřován. Spolu s ním by měli před soud předstoupit další čtyři členové posádky a manažer firmy, která loď provozovala.

tn.cz / zdg