Japoncům se porouchal satelit, kterým tajně sledovali KLDR

Japoncům se porouchal satelit schopný provádět špionáž bez ohledu na počasí, jaké v pozorované zemi vládne. Japonci satelit používali na sledování Korejské lidově demokratické republiky, informoval v neděli deník Jomiuri Šimbun.

Vládní Centrum pro satelitní rozvědku oznámilo, že radarový systém přístroje, který byl na orbit dopraven v únoru 2007, nefunguje od pondělí. Odborníci se pokoušeli poruchu odstranit, po několika dnech však došli k závěru, že jejich šance na restartování přístroje příliš velké nejsou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

KLDR hrozí svatou válkou a jaderným útokem

Třináctiletý Američan jede s dopisem do KLDR. Chce mír

 

Satelit měl fungovat na orbitě pět let a ukončit svou misi v roce 2012. Porouchal se ten nejméně vhodný okamžik – za situace, kdy Severní Korea pokračuje v realizaci svého jaderného programu a Čína zvyšuje svůj vojenský potenciál.

 

Na Korejský poloostrov v současné době dohlíží ještě tři další japonské špionážní satelity. Všechny jsou ale vybaveny pouze optickými přístroji a jeden z nich už téměř není funkční. Japonská vláda tak v případě potřeby bude zatím využívat informace z amerických satelitů, i když Američané jen neradi předávají údaje z vlastních satelitů i svému spojenci kvůli vysoké úrovni jejich utajení.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax