Japonská mládež nosí zdravotní roušky jako módní doplněk

Japonská mládež propadla novému trendu – nosí zdravotní roušky, které Japonci tradičně oblékají v případě onemocnění, aby nenakazili ostatní, jako módní doplněk. Informoval o tom deník The Times.

Ulice Harajuku, barevné mekky japonské mládeže v centru Tokia, se denně plní davy stylově oblečených teenagerů v zdravotních rouškách. Někteří z nich si je sundávají až před spaním.

 

Počet japonských adolescentů, kteří nosí masky, stále roste.

 

"Ještě před několika lety jen velice málo mladých lidí nosilo roušky. Dnes je nosí mnoho z nich a jejich počet velice rychle roste," uvádí Johej Harada, analytik reklamní agentury Hakuhodo, který se zaměřuje na aktuální trendy mládeže.

 

Podle něj za tím stojí snaha mladých lidí schovat se před společností nebo sociálními problémy. Japonští teenageři jsou zřejmě unaveni z neustálého kontaktu se zbytkem světa přes internet nebo mobily. "Je to jejich způsob, jak ukrýt před ostatními své emoce," dodává expert.

 

Nejde přitom jen o únavu z přemíry komunikace, ale i o reakci na ekonomickou nestabilitu, nedostatek pracovních míst a další faktory.

 

Japonské dívky k tomu může vést ještě jeden důvod – masky opticky zužují obličej. Přitom malý obličej označovaný termínem "kagao" je v Japonsku znamením krásy.

Mediafax