Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Japonsko drželo minutu ticha za oběti zemětřesení a tsunami

Severovýchod Japonska si v pondělí ráno minutou ticha připomněl oběti mohutného zemětřesení o síle 9,0 stupně Richterovy škály a následné přívalové vlny tsunami, které přesně před měsícem zasáhly tuto část země.

Tato katastrofa, nejhorší jakou souostroví zažilo od druhé světové války, si podle stále prozatímní bilance japonské policie vyžádalo 27.000 mrtvých a pohřešovaných.

 

Přesně ve 14:46 místního času (7:46 SELČ), kdy zemi 11. března zasáhl první otřes, zazněly sirény a obyvatelstvo si  minutou ticha připomnělo zemřelé.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Češi poslali přes 11 MILIONŮ korun pro Japonsko!

 

Japonská vláda prohlásila, že se značně snížilo riziko většího radioaktivního úniku z jaderné elektrárny Fukušima poškozené přívalovou vlnou. Poprvé od 11. března projevila vláda mírný optimismus a dospěla k závěru, že nejhoršímu bylo zabráněno.

 

"Nebezpečí, že se situace na jaderné elektrárně zhorší a dojde k novému většímu úniku radioaktivity, se značně snížilo," prohlásil vládní mluvčí Jukio Edano. Dodal, že je zřejmé, že elektrárna není v takovém stavu, aby mohla normálně fungovat. Japonsko již oznámilo, že Fukušima 1, jejíž první
ze šest reaktorů byl postaven počátkem 70. let, nebude znovu spuštěna.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Japonsko také plánuje rozšíření dvacetikilometrové evakuační zóny kolem poškozené jaderné elektrárny Fukušima, protože stupeň radioaktivního zamoření v jejím okolí je stále vysoký. Vláda to dosud navzdory doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii odmítala, ale podle listu Asahi teď chce zónu na některých místech rozšířit na 30 kilometrů. Obyvatelé budou mít na evakuaci týden.

 

Elektrárna byla silně poškozena právě před měsícem, kdy severovýchod Japonska postihlo silné zemětřesení a tsunami.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

List The Japan Times napsal, že vláda vbrzku také zcela uzavře dvacetikilometrový okruh kolem elektrárny a lidé už si nebudou moci, jako dosud, chodit do svých opuštěných domů pro věci. Guvernér prefektury Fukušima Juhei Sató kritizoval vládu za rozhodování o evakuaci lidí z blízkosti elektrárny. Původně dostali pokyn zůstat doma a nevycházet, pak se měli evakuovat dobrovolně. "Občané žijící v okruhu do 30 kilometrů byli zmatení a nevěděli, co mají dělat," řekl Sató v televizi. Odmítá se sejít s ředitelem provozovatelské firmy TEPCO, který má v pondělí oblast navštívit.

 

V přístavním městě Rikuzentakata se některé rodiny přestěhovaly do nouzových dočasných domků. Mají jenom 30 metrů čtverečních, ale poskytují komfort v podobě lednice, pračky a mikrovlnné trouby. Pro lidi, kteří minulý měsíc trávili ve školních tělocvičnách, to bude úleva. Domků ale není dost, na každých 50 žadatelů připadá jeden, ale město chce do půlky května postavit v různých částech 400 těchto příbytků.

tn.cz / ČTK