Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

jiný kraj, jiný mrav

Japonský poslanec šokoval zemi. Předal dopis nedotknutelnému císaři

Japonský císař Akihito
Zdroj: isifa.com
Japonský císař Akihito

Čerstvý poslanec japonského parlamentu šokoval svou zemi, když se opovážil obrátit se dopisem na císaře, který stále platí za nedotknutelného. Hlavě státu při jisté společenské příležitosti osobně předal dopis, ve kterém upozorňuje Akihita na krizi kolem poškozené jaderné elektrárny ve Fukušimě.

Setkání zákonodárce a monarchy z minulého týdne během zahradní slavnosti v císařském paláci nasnímala kamera, jejíž záznam se pak opakovaně ukazoval v televizi.
 

Devětasedmdesátiletý císař klidně převzal dopis, ale opatrná císařovna Mičiko ho jemně chytla za loket a ihned ho odváděla dál. Dopisu se pak ujal hlavní sluha, který stál vedle Akihita.
 

Osmatřicetiletý poslanec Taró Jamamoto, který byl do parlamentu zvolen v červnu jako nezávislý, čelí nyní kritice hlavně konzervativních politiků. Jamamoto, jenž je znám jako protijaderný aktivista, se za čin omluvil s tím, že nechtěl císaře dostat do nesnází. Odmítl ale vzdát se kvůli tomu poslanecké funkce.
 

 

Svým skutkem nicméně Jamamoto poukázal na nejednoznačnost přístupu k císaři, který je mnohými stále považován za božského zástupce na zemi. V Japonsku, posedlém vášní ke spotřební elektronice, je pro starší generaci neslušné si například císařský pár fotit mobilním telefonem. Mládež, které jsou vštěpovány principy demokracie, ale kupříkladu nepsaný zákaz vůbec královskou rodinu oslovovat považuje za překonaný.
 

V Senátu je však více konzervativců a tak v něm prošel návrh, aby bylo s Jamamotou zahájeno disciplinární řízení, které zřejmě vyústí ve formální pokárání.
 

Atomová elektrárna Fukušima byla poničena při zemětřesení a cunami v březnu 2011. Tehdy se zde roztavila jádra tří reaktorů. Únik radioaktivity si vynutil evakuaci téměř 100.000 lidí z okolí elektrárny, kteří se doposud nemohli vrátit do svých domovů.
 

Od té doby je fukušimská elektrárna stíhána jedním problémem za druhým. Téměř každý týden se v médiích objeví zpráva o dalším úniku toxické vody či jiných potížích. Předpokládá se, že odstraňování následků katastrofy potrvá 40 let a vyjde minimálně na 100 miliard dolarů.

tn.cz / ČTK / gar