Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Jedovatý kal z Maďarska se dostal do Dunaje. Ohrožuje Slovensko

Toxický kal, který unikl z hliníkárny v západomaďarském městě Ajka, se ve čtvrtek dostal nejdříve do řeky Ráby, pak do dunajského ramene Mošoňský Dunaj a v poledne postihl i hlavní koryto Dunaje. Hrozí kontaminace ekosystému řeky, informuje agentura Reuters s odvoláním na maďarský vodohospodářský úřad.

"Znečištění kalem postihlo Mošoňský Dunaj, maďarské rameno Dunaje, dnes (ve čtvrtek) ráno zhruba deset kilometrů od hlavního ramene řeky," uvedl Tibor Dobson z úřadu pro mimořádné události.

 

Toxický kal se dostal do ramene evropského veletoku řekou Rábou u města Győr zhruba v 08:30 SELČ. Podle agentury Reuters, která se odvolává na maďarský protikrizový štáb, okolo poledne červený kal zasáhl i hlavní koryto řeky Dunaj.

 

Mošoňský Dunaj se od Dunaje odděluje v Rajce na severozápadě Maďarska a zpět do řeky se vlévá severovýchodně od Győru.

 

 

Čtvrteční měření ukázala, že zásaditost vody, ukazatel znečištění vodního toku, se pohybuje lehce nad běžnou úrovní. Ve vzorcích odebraných u soutoku řek Rába a Dunaj naměřili míru zásaditosti 8,96 až 9,07 procenta – jakmile hodnoty zásaditosti překročí osm procent, značí to kontaminaci vody.

 

Podle odborníků tyto hodnoty ještě nejsou kritické, je však nutné udržet je pod hranicí deseti procent, aby se zabránilo dalším škodám na životním prostředí.

 

V Mošoňském Dunaji ani v Rábě zatím nezaznamenali úhyn ryb. V řece Marcal, která byla kontaminovaná jako první, však došlo k úhynu všech vodních živočichů.

 

Experti se snaží vodní toky neutralizovat sádrou a kyselinu octovou.

 

PSALI JSME:

Toxický kal budou Maďaři řešit rok, je to nejhorší ekologická katastrofa v zemi

Žíravina v Maďarsku hrozí dál. Protrhla se další část hráze?

 

Maďarský premiér Viktor Orbán navštívil nejvíce zasaženou obec Kolontár. "Nedovedu si představit, že lidé budou moct nadále žít v tomto místě," prohlásil Viktor Orbán.

 

"Každá rodina by se měla rozhodnout, zda tady chce žít, nebo začít znovu někde jinde. Měli by být odškodněni těmi, kdo tuto katastrofu způsobil, což by jim mohlo pomoci do nového začátku," dodal premiér s tím, že se jedná o katastrofu, která je v Maďarsku "bezprecedentní".

 

Jedovatý bahnitý odpad se může v případě kontaminace Dunaje stát pohromou pro celou východní část kontinentu. Druhá nejdelší evropská řeka po Maďarsku protéká Chorvatskem, Srbskem, Rumunskem, Bulharskem, Ukrajinou a Moldavskem.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o ekologické katastrofě v Maďarsku:

 

 

Očekává se, že by kal mohl dorazit také na území Slovenska. To se nyní připravuje na nejhorší. "Jsme připraveni zavolat speciální pracovní skupinu, která by měla být vytvořena z členů inspekce životního prostředí, slovenského vodohospodářského úřadu a dalších institucí," uvedl Michal Štefánek ze slovenské inspekce životního prostředí. Rovněž potvrdil, že se kal na Slovensko ještě nedostal.

 

První slovenskou obcí, která by měla být zasažena, je Klížská Nemá. Její starostka Rozália Szalayová uvedla, že je situace pod dohledem. "Máme tu krizový štáb z ministerstva vnitra, který vše monitoruje a je připravený jednat," sdělila Szalayová.

 

Hráz odkalovací laguny hliníkárny Ajkai Timföldgyár Zrt se protrhla v pondělí. Vylilo se z ní až 700 tisíc kubických metrů červené bahnité vody obsahující žíravinu. Kontaminovaná voda během dvou dní zaplavila sedm okolních obcí. Nejpostiženější jsou Kolontár a Devecser.

 

Neštěstí si vyžádalo čtyři oběti – dvě děti, pětatřicetiletého muže a starší ženu. Šest osob je stále nezvěstných. Všechny oběti i pohřešovaní pocházejí z obce Kolontár. Asi 120 lidí bylo zraněno a většina z nich je v nemocnicích, šest lidí je ve vážném stavu.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax