Jejich domovy zalil jedovatý kal, domů se už vrátit nechtějí

V pátek se lidé z maďarské obce Kolontár a dalších dvou obcí nejhůře zasažených jedovatým kalem z hlinikárny u města Ajka začali vracet domů. Někteří se však rozhodli raději odstěhovat.

Do svých domovů se v pátek začaly vracet stovky lidí z maďarské obce Kolontár a dalších dvou vesnic, které minulý týden zaplavil jedovatý kal z hliníkárny u města Ajka. Nejméně 200 obyvatel nejhůře zasažené obce Kolontár se rozhodlo přestěhovat, informuje v sobotu portál maďarského deníku Népszava.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Generální ředitel smrtonosné hliníkárny v Maďarsku je za katrem...


Mluvčí maďarského Úřadu ochrany proti katastrofám Tibor Dobson uvedl, že do vesnice Kolontár se vrátilo 500 ze 715 obyvatel. Nejméně 200 lidí se ale rozhodlo do obce již nikdy nevrátit a chtějí se přestěhovat.


Celkem se do vesnic, které zaplavilo jedovaté červené bahno z hliníkárny, zatím nevrátilo 900 lidí, většinou z obce Devecser. Podle Dobsona jde o ty, kteří jsou zranění, nebo jejichž domy jsou poškozeny. Několik desítek dalších se do oblasti už vrátit nechce.


Zatím není jasné, kolik obyvatel se do obcí zasažených toxickým kalem už nevrátí. Stále totiž pokračuje zjišťování škod a obyvatelé úřadům teprve nahlašují, zda se vrátí, nebo ne. To závisí i na rozhodnutí odborníků, kteří musí posoudit stav 360 domů ve třech postižených vesnicích.
Na zjišťování škod se podílí 700 lidí, mezi nimi i dvě stovky vojáků a stovka hasičů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jedovatý kal z Maďarska se dostal do Dunaje. Ohrožuje Slovensko


Havárie, která se stala v pondělí 4. října, si vyžádala devět lidských životů. V nemocnicích zůstává asi 40 lidí, kteří utrpěli popáleniny.


Hliníkárna u města Ajka, ze které jedovatý kal unikl, zahájila v pátek i přes protesty ochránců přírody provoz.
Jde o vůbec největší ekologickou katastrofu v Maďarsku a likvidace jejích následků potrvá nejméně rok.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax