Jemenský prezident má těžké popáleniny a krvácí

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih byl při pátečním útoku na prezidentský palác zraněn vážněji, než přiznávaly jemenské zdroje. Deník Washington Post v úterý píše, že má popálených 40 procent těla a lebeční krvácení.

"Jeho stav je vážný a nějaký čas potrvá, než se zotaví," řekl deníku nejmenovaný americký diplomat.

 

Sáliha zasáhla střepina šrapnelu do hrudi a propíchla mu jednu plíci. Střepina mu také způsobila popáleniny.


PSALI JSME:

Jemenský prezident po útoku na prezidentský palác leží v nemocnici!

 

V neděli Sáliha převezli do saúdskoarabského Rijádu, kde se podrobil operaci.

 

Bojovníci povstaleckých kmenů v pátek dopoledne zasypali prezidentský palác v jemenském hlavním městě Saná sprškou střel. Státní média sdělila, že na mešitu v prezidentském areálu, kde se prezident zrovna modlil, zaútočili raketami a granáty. Při útoku zahynulo 10 lidí, mezi nimi i členové prezidentské gardy.

 

Mluvčí jemenské vlády Tárik Šamí v pondělí řekl, že se Sálih během několika dní vrátí do vlasti. Patrně tím reagoval na úvahy o jeho útěku, který nejvyšší jemenský představitel podpořil tím, že s sebou do Saúdské Arábie vzal několik příbuzných.

 

Opozice má v plánu návratu prezidenta zabránit. "Veškerými prostředky se pokusíme jeho návratu zamezit. Vnímáte to jako začátek konce tohoto diktátorského a zkorumpovaného režimu," řekl v pondělí agentuře AFP mluvčí opozice Muhammad Kahtán.

 

Nepokoje v Jemenu, inspirované povstáním v Tunisku, Egyptě a dalších arabských zemích, začaly v lednu a na svém kontě mají už stovky obětí. Opozice požaduje odchod autoritářského prezidenta Sáliha, který je u moci už 32 let.

tn.cz / Mediafax