Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Jeruzalémský syndrom: Náboženské šílenství hrozí i běžným turistům

Jeruzalem
Zdroj: oficiální zdroj
Někteří návštěvníci města dočasně zešílí

"V Jeruzalémě je něco ve vzduchu. Město je prosyceno posvátností, všude jsou známky přítomnosti Boží," říká psycholog Pesach Lichtenberg.

"Většina lidí si s tím dokáže poradit. Některé ale jejich pocity zcela přemohou a oni pak překračují hranice." Lichtenberg se stále znovu setkává s tím, že návštěvníci města pozbudou rozumu - přinejmenším dočasně.

 

Primář psychiatrického oddělení Herzogovy nemocnice v Jeruzalémě popisuje v rozhovoru s agenturou DPA tento stav jako jeruzalémský syndrom. Jde prý při tom o psychickou poruchu doprovázenou halucinacemi nebo spasitelskými fantaziemi.

 

Vědci jsou zajedno v tom, že většina lidí trpících tímto syndromem měla už dříve psychické problémy. Přesto si ale Lichtenberg vzpomíná i na úplně normální turisty, kteří se náhle začali považovat za biblické postavy: "Postižené osoby jsou stále neklidnější a například se zvláštně obléknou. Nakonec začnou hlásat příchod Boha. Není už možné je uklidnit. A tak je přivezou sem ke mně." 

 

ČTĚTE TAKÉ: Boj o Jeruzalém: proč se o něj pořád válčí?

 

Dokonce i jeden díl seriálu Simpsonovi, který byl v USA odvysílán přesně na začátku židovského svátku pesach, byl věnován tomuto onemocnění. Žlutá rodinka se v něm vydává na biblickou pouť do Izraele. Na místě pak hlava rodiny Homer propadne šílenství a považuje se za mesiáše. 

 

Podle Lichtenbergova odhadu onemocní ročně jeruzalémským syndromem kolem 20 lidí. Jako oficiální diagnóza tato porucha není uznána. Mnohé postižené je nutné prostě jen odvézt z města, aby se uzdravili, říká lékař.

 

Jeruzalémská mánie může mít ovšem i fatální důsledky. Australan Denis Michael Rohan například v roce 1969 podpálil mešitu Al-Aksá na Chrámové hoře. Chtěl tak dosáhnout Ježíšova návratu. Výskyt syndromu podle Lichtenberga podporuje celosvětově sílící fundamentalismus.

 

ČTĚTE TAKÉ: Izrael zaútočil na pásmo Gazy, 13 náletů

 

Lidé jsou prý připraveni udělat kvůli vykoupení velmi nebezpečné věci. Před velikonočními svátky měl tým psychiatra Lichtenberga pohotovost. Davy lidí se opět chystaly navštívit Kristovu křížovou cestu, Via Dolorosa v jeruzalémském Starém městě. Právě na tomto místě byl už leckdo postižen jeruzalémským syndromem, ví dobře Lichtenberg.

 

To by ale podle něj nemělo nikoho od cesty do Svatého města odradit: "V Jeruzalémě je k vidění tolik krásných věcí. A většina návštěvníků přijede i odjede jako zcela normální turisté." 

tn.cz / ČTK