Požáry na jihu Evropy zabíjejí. V Chorvatsku podezřívají žháře

Při lesních požárech přišlo v jižní Evropě nejméně osm lidí o život. Hašení navíc komplikují vysoké teploty a silný vítr.

Jih Evropy i nadále trápí lesní požáry. Oheň už zničil desítky tisíc hektarů porostu v Řecku, Itálii, Španělsku a ve Francii, kde bylo ze žhářství obviněno pět lidí, informuje v pondělí server France 24 a ilmessaggero.it.


Hašení komplikují vysoké teploty a silný vítr, kvůli nimž se oheň v některých oblastech téměř nezadržitelně šíří.
 

V Řecku uvěznil oheň na ostrově přes 70 turistů


V Řecku jen v neděli vypuklo více než pět desítek nových lesních požárů. Tamní hasiči uvádějí, že počet požárů, které v těchto dnech v jejich zemi hoří, tak stoupl na tři stovky.


Jeden z požárů ničí ostrov Zakynthos a uvěznil na pláži sedm desítek turistů, které musely v neděli evakuovat čluny pobřežní stráže a hasiči. Požár na ostrově ohrožuje také vzácné mořské želvy karety obecné, které na Zakynthosu kladou vejce. Situaci komplikuje vítr o rychlosti přes 74 kilometrů v hodině a tamní úřady již vydaly varování před nebezpečím vzniku nových požárů. Podrobnosti ZDE.

 

V Chorvatsku stále není vyhráno


Plameny poničily také zhruba 250 hektarů lesního porostu na chorvatském ostrově Čiovo.


Podle místní policie byl požár s největší pravděpodobností úmyslně založen. Plameny se totiž šířily z pěti ohnisek vzdálených od sebe zhruba jeden kilometr. Na likvidaci požáru se podílely dvě stovky hasičů, kterým pomáhaly čtyři speciální letadla a dva hasicí vrtulníky.
 


Podívejte se na video

Další požáry se podařilo uhasit také v chorvatském Trogiru.

 

V Sardínii požár zabil dva lidi


Na italském ostrově Sardínie až dosud shořelo 25 tisíc hektarů porostu, hasičům se jen pomalu daří dostat situaci pod kontrolu, i když jim pomáhá deset speciálních letadel. Plameny tu již zabily dva lidi. Úřady odhadují škody způsobené ohněm na 80 milionů eur (zhruba dvě miliardy korun.)


Požáry se rozhořely také na Sicílii, kde poničily několik set hektarů. Hoří porost v okolí rezervace Cava grande nedaleko Syracus. Několik požárů zuřilo v oblasti Kalábrie a Basilicaty, ty však už hasiči zvládli.


Ve Španělsku evakuovali 500 osob, 6 hasičů přišlo o život


Také v severovýchodním Španělsku již mají hasiči většinu požárů pod kontrolou. Shořelo však 24 tisíc hektarů porostu a minulý týden plameny připravily o život šest hasičů. Plameny zasáhly i Katalánsko.
 


Vítr rozdmýchal už téměř uhašený požár v Las Hurdes ve španělské Extremaduře, což si podle místních úřadů vyžádalo evakuaci asi 500 lidí. V provincii Teruel v Aragonii, kde plameny poničily 12 tisíc hektarů porostu, ještě hoří šest požárů.


Navíc byla v pondělí vyhlášena pohotovost ve 24 španělských provinciích kvůli očekávaným vysokým teplotám. Týká se to zejména jihošpanělské Andalusie, kde teploty podle meteorologů mohou přesáhnout 40 stupňů.


Ve Francii obvinili ze žhářství pět lidí


S požáry se snaží vypořádat i jih Francie a Korsika. Francouzské úřady již obvinily ze žhářství pět lidí. Jsou mezi nimi tři podezřelí z Korsiky, kde oheň sežehl 15 tisíc hektarů porostu a jeden důstojník Cizinecké legie. Jde o velitele, který svým vojákům navzdory suchu a vysokým teplotám nařídil použití svítícího střeliva, což způsobilo rozsáhlý požár v okolí Marseille, během nějž shořelo 1300 hektarů porostu. Více TADY.


Podívejte se na video

 

Francouzský premiér Francois Fillon označil událost za "profesionální chybu". Místní prefekt Michel Sappin však hovořil o "imbecilním jednání".

mar tn.cz / Mediafax