Mata Hari z KLDR

Jihokorejci zajali komunistickou špionku. Vydávala se za uprchlici

Jihokorejci odhalili a zadrželi severokorejskou špionku. V Číně prala špinavé peníze a pronásledovala také muže, který z KLDR před lety uprchl.

Identitu ženy odhalili policisté při běžném výslechu po jejím příjezdu do země. Tam přicestovala přes Čínu a Thajsko. I když se šestačtyřicetiletá Lee Kjung-Ae snažila tvářit jako uprchlice, ukázalo se, že je naopak členkou severokorejské rozvědky.
 

Policie ji podezřívá z toho, že v Číně prala pro diktátorský režim špinavé peníze, prokazatelně alespoň milion dolarů. Rovněž v Číně sledovala svého bývalého krajana. Ten už před lety z KLDR uprchl a získal americké občanství. Lee Kjung-Ae na něj byla nasazená, aby zjistila, zda nespolupracuje se CIA.
 

V jižní Koreji je běžnou praxí nejen to, že se ji snaží infiltrovat komunističtí agenti, ale i to, že jihokorejské úřady o špionech po jejich odhalení a dopadení informují veřejnost. Od roku 1948 jich podle oficiálních záznamů zadrželi 4500.

ČTĚTE TAKÉ:
Po fiasku s raketou KLDR otestuje atomovou bombu, varují experti

 

Korejská lidově demokratická republika a Jižní Korea jsou od 50. let minulého století de facto stále ve válečném stavu. Tehdejší válku na Korejském poloostrově totiž neukončil podpis mírové dohody, ale pouze příměří.
 

tn.cz / mediafax / gar