Jižní Korea a USA zahájily vojenské cvičení

Jižní Korea a USA zahájily v neděli společné námořní cvičení ve Žlutém moři. Severní Korea pohrozila, že jakékoli narušení svých teritoriálních vod oplatí nemilosrdným vojenským protiútokem.

Vojenské cvičení potrvá čtyři dny a účastní se ho nejméně jedenáct lodí. Americká armáda do manévrů zapojila americkou letadlovou loď USS George Washington se 75 vojenskými letadly a letadlové lodi USS Cowpens, Lassen, Stethem a Fitzgerald. Jižní Korea do cvičení poslala šest válečných lodí.


PODÍVEJTE SE:

Reportáž TV Nova

 
Vojenské cvičení, které má posílit vojenskou spolupráci a sílu Spojených států a Jižní Koreje, označuje Severní Korea za provokaci. Tvrdí, že cvičení přivedlo Korejský poloostrov na pokraj války.
 
ČTĚTE TAKÉ:
 
Komunistická země také pohrozila útokem. "Severní Korea podnikne nemilosrdný vojenský protiútok, jestliže dojde k jakémukoli provokativnímu narušení našich teritoriálních vod," napsal v neděli severokorejský deník Rodong Sinmun.
 
Vojenské cvičení kritizuje také Čína. USA ale manévry brání a tvrdí, že nejde o odplatu za úterní útok na jihokorejský ostrov. Vojenské cvičení bylo údajně naplánováno společně s několika dalšími již na jaře letošního roku.
 
Spojené státy ale připouštějí, že vojenské cvičení, které se koná asi 120 kilometrů od hranic mezi Severní a Jižní Koreou, má Severní Koreu zastrašit a odradit od dalších útoků.
 
Další dělostřelecký útok?
 
Napětí mezi Jižní a Severní Koreou, které vyvolal úterní dělostřelecký útok na jihokorejský ostrov Jonpchjong, nepolevuje. Na ostrově Jonpchjong byly v neděli slyšet výbuchy a místní úřady obyvatelům nařídily, aby se schovali do krytů. Podle jihokorejského ministerstva obrany je možné, že se jednalo o další dělostřeleckou palbu.
 
Po čtyřiceti minutách hlasité exploze ustaly a Jihokorejci mohli kryty zase opustit.
 
Jihokorejské ministerstvo obrany v neděli novinářům nařídilo, aby z bezpečnostních důvodů opustili ostrov Jonpchjong. "Všichni žurnalisté musí z Jonpchjongu odjet," oznámilo ministerstvo v textové zprávě.
 
"V tuto chvíli je zcela nepředvídatelné, jaký provokativní čin Severní Korea podnikne a ospravedlní ho společným vojenským cvičením Jižní Koreje a USA. Proto žádáme novináře, aby ještě dnes odjeli z ostrova," vysvětlilo jihokorejské ministerstvo obrany svou žádost.
 
Na ostrově je podle odhadů jihokorejské agentury Jonhap asi 400 novinářů. Většina obyvatel z ostrova již uprchla.

 

Mediafax