jak se tam dostal?

Jozefovi vytáhli z oka deseticentimetrového červa

Lékaři v oku Slováka objevili deseticentimetrového červa. Zažili tak poobný šok jako nedávno jejich kolegové v Bombaji, kde měl muž v oku červa dokonce třinácticentimetrového. Jak se tam dostali?

Jozef Zmatek (72) z Dedinky v okrese Nové Zámky přišel na oční oddělení s bolestmi v oku minulý týden ve čtvrtek. Když sestřička oko prohlédla, zpozorovala, že se v něm něco hýbe. Při následném zákroku, který trval jen několik minut, se ukázalo, že senior měl v oku tenkého červa, informovakl server Nový čas.
 

"Byl dlouhý asi deset centimetrů. Po operaci se mi ulevilo. Nikdo však nedokáže vysvětlit, jak se mi dostal do oka. Lékařka mi dokonce po zákroku sdělila, že jde domů a dá si dvě deci vína, neboť ve své praxi zatím nic podobného nezažila," prohlásil Slovák s úsměvem.

 


 

Důchodce přiznal, že doufá, že dalšího červa v těle nemá. "Doteď jsem byl zdravý jako řípa a k doktorovi jsem chodil jen na pravidelné prohlídky. Věřím, že tímto moje trápení s červy v těle skončilo," pokračoval.
 

Zmatek měl možná v oku vlasovce očního, což ukážou laboratorní testy. Někdy uplyne až několik let, než se z jeho larev stanou dospělí červi o délce tří až sedmi centimetrů, tento druh se však vyskytuje pouze v tropech. "Já jsem ale nikde nebyl, tak jak se mi tam mohl dostat?" neskrýval úžas slovenský důchodce.
 

Odborníci tvrdí, že vlasovec oční se v našich oblastech nevyskytuje a nedorůstá deseti a více centimetrů. Oteplováním se však mění klimatické podmínky, s čímž mohou souviset i různá nová onemocnění.
 

Stejný šok jako na Slovensku zažili na konci června indičtí lékaři v Bombaji, kteří vytáhli podobně starému pacientovi z oka červa dlouhého dokonce 13 centimetrů.
 

[IMAGEBOX_1015118]Muži vytáhli z oka třinácticentimetrového červa
[IMAGEBOX_1015118]

 

Vlasovec oční způsobuje tzv. loalózu. Na světě je zhruba 13 milionů nakažených lidí, především obyvatel střední Afriky. Červ parazituje v podkožním vazivu, ale také pod oční spojivkou.
 

V lidském organismu může žít pět až 12 let. Nákaza se projevuje těžkými záněty spojivek a poruchami vidění. Vlasovec je v oku několik dnů dobře viditelný, poté zmizí a může se objevit ve druhém oku či kdekoliv jinde v podkoží.

hel tn.cz / Mediafax