K vraždám z Toulouse se hlásí islamistická skupina napojená na Al-Káidu

K vraždám na jihu Francie, které spáchal islamista Mohammed Merah, se hlásí radikální skupina Džund Chalífa napojená na Al-Káidu. Informuje o tom ve čtvrtek agentura AFP, která se odvolává na americké centrum SITE.

"Džund Chalífa, džihádistická skupina, která se dříve přihlásila k útokům v Afghánistánu a Kazachstánu, přiznává zodpovědnost za střelby ve Francii," píše se v prohlášení střediska SITE, které monitoruje servery islámských radikálů.
 

Skupina se na svých webových stránkách jmenovitě hlásí k útoku na židovskou školu v Toulouse z tohoto pondělka. "Dne 19. března náš bratr Francouz Jusíf provedl operaci, která otřásla základy sionistických křižáků… a naplnila jejich srdce hrůzou," uvádí organizace.
 

"Za tyto operace přijímáme zodpovědnost. Zločiny Izraele nezůstanou nepotrestány," pokračuje radikální hnutí a vzkazuje Francii, aby "změnila přístup k muslimům a opustila agresivní tendence vůči islámu".
 

PSALI JSME:

Vraha z Toulouse dostali kulkou do hlavy. Průběh útoku na obléhaný dům DETAILNĚ
 

Merah, vyznavač islámu původem z Alžírska, který se ale narodil ve Francii, zastřelil v pondělí před židovskou školou ve městě Toulouse tři děti a rabína. Před tím zabil tři francouzské výsadkáře z jednotky, která byla cvičena pro boj v Afghánistánu.
 

Vyšetřovatelé předpokládají, že Merah zabíjel na vlastní pěst. K útokům se přiznal. Tvrdil, že jejich motivem byla "pomsta trpících palestinských dětí" a protest proti působení francouzských vojáků v Afghánistánu.
 

PSALI JSME:

Vrah z Toulouse jednal chladnokrevně! Udělal ale školácké chyby
 

Merah se označoval za islamistu napojeného na Al-Káidu. Prohlašoval, že podstoupil výcvik v jejím táboře ve Vazíristánu, kmenovém území na afghánsko-pákistánském pomezí. Zda skutečně spolupracoval s některou teroristickou skupinou, není jasné.
 

Merah zemřel ve čtvrtek poté, co 32 hodin vzdoroval policejnímu obléhání. Policie se ho pokusila zatknout ve středu ráno ve tři hodiny. Třiadvacetiletý muž se ale zabarikádoval v obytném domě na toulouském předměstí.
 

Ve čtvrtek před polednem policie do domu vtrhla. Meraha při následné přestřelce s policisty zabila kulka, která ho zasáhla do hlavy.
 

Útoku předcházely tři exploze. Policisté hodili do domu, v němž se Merah zabarikádoval, tři granáty, aby zjistili, kde se vrah ukrývá. Merah se však neozval. Samotná přestřelka trvala čtyři minuty.

fim tn.cz / Mediafax