KADDÁFÍ V KONCÍCH! Jeho vojáci chtějí použít civilisty jako ŽIVÉ ŠTÍTY!

Libyjští rebelové se obávají, že pokud vtrhnou do pouštního města Baní Valíd, které je jednou z posledních bašt Muammara Kaddáfího, budou loajalisté při obraně využívat místní obyvatele jako lidské štíty. Řekl to v pondělí povstalecký velitel Abdal Nadúrí, kterého cituje agentura AFP.

"Nechceme žádné další krveprolití," sdělil Nadúrí poté, co jednání o kapitulaci Kaddáfího vojáků v neděli večer selhala a patrně nebudou obnovena. Dialog povstalců a Kaddáfího mužů zprostředkovávali kmenoví vyjednávači, kteří se snažili předejít krveprolití během dobývání města.

Ve vnitrozemském městě podle Nadúrího mnoho Kaddáfího jednotek není, jejich počet se odhaduje na šest až osm desítek špatně vyzbrojených vojáků nižších hodností. "Někteří z nich se však skrývají u místních rodin, které budou používat jako živé štíty. Bojíme se o ně," poznamenal Nadúrí.

ČTĚTE TAKÉ:
NELIDSKÉ MUČENÍ V LIBYI! Kaddáfího vojáci nechali zajatce UDUSIT v KONTEJNERECH!


Civilisty podle rebelů drží Kaddáfího věrní jako rukojmí v centru města, v administrativních budovách a v asi šesti okolních vesnicích. Uzavřeli brány Baní Valídu a nikomu nedovolí odejít.

"To nás trápí, nechceme při útoku zabíjet civilisty," řekl hlavní vyjednávač nové libyjské vlády Abdalláh Kenšil, který však zároveň poznamenal, že čas běží a vojenský zásah patrně bude nezbytný.

Do města ležícího asi 180 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu povstalečtí bojovníci nevstoupili, zatím ho stále obléhají. Už dříve oznámili, že se chystají v pondělí na Baní Valíd zaútočit, neboť se tam může skrývat svržený libyjský vůdce. Velitel Nadúrí později sdělil, že se nyní čeká na rozhodnutí povstalecké vlády.

ČTĚTE TAKÉ:
STRAŠNÁ SMRT V PLAMENECH! Kaddáfího vojáci zapálili vězení! Další zvěrstva!


Vyšší důstojníci Baní Valíd před několika dny opustili spolu s Kaddáfího synem Sajfem Islámem. Stáhli se patrně k 500 kilometrů jižněji položenému Sabha, které je další z Kaddáfího bašt.

Devětašedesátiletý Kaddáfí vládl severoafrické zemi bohaté na ropu 42 let. Poté, co před dvěma týdny povstalci dobyli Tripolis, opakovaně ujišťoval, že v boji bude pokračovat a že se nevzdá. Místo jeho pobytu je neznámé. Povstalci však předpokládají, že dosud pobývá v Libyi.

tn.cz / Mediafax