Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Co prozradila černá skříňka

Kapitán po ztroskotání Concordie: Pos**l jsem to…já tu umírám!

Francesco Schettino
Zdroj: isifa.com
Kapitán Schettino odchází od soudu v italském Grossetu

Příbuzní cestujících, kteří nepřežili ztroskotání Concordie, si u soudu v italském Grossetu dnes poslechli záznam z černé skříňky, na kterém kapitán po nárazu lodi do útesu propadá panice.

Z audiozáznamu pořízeného na kapitánském můstku dnes přeživší a příbuzní obětí u soudu slyšeli, jak kapitán Francesco Schettino volá do společnosti, které loď Costa Concordia patří, a říká. "Roberto, pos**l jsem to. Hele, já tady umírám". Do toho lodní důstojníci křičí protichůdné povely.
 

Schettino těsně před nárazem do útesu u italského ostrova Giglio podle listu Daily Mail velí stočit loď na levobok, tedy k útesu, jeho první důstojník ve stejné chvíli naopak křičí, že se má loď stočit na pravobok. Do toho je slyšet opět Schettino, který říká: "Pojďme je pozdravit“, čímž míní davy v přístavu na Gigliu.
 

Po nárazu na skálu se potom Schetttino ptá: "Opravdu se potápíme? Já to nechápu.“ A jeden z důstojníků mu odpovídá. "Vlečeme zadek po dně.“

 

 

Odborníci už dříve tvrdili, že za lednové tragické ztroskotání lodi, které si vyžádalo 32 životů, může právě líbivý, ale riskantní manévr, při kterém se obrovská Concordia se 4 200 lidmi na palubě příliš přiblížila k ostrovu.
 

Kapitán lodi Francesco Schettino stojí od včerejška před soudem v italském Grossetu, který má rozhodnout, zda bude příští rok souzen za zabití 32 lidí a opuštění lodi. Za každou oběť by pak kapitánovi přezdívanému Sketa hrozilo 15 let vězení. Celé důkazní řízení má trvat osm dní.
 

hel TN.cz