Vyhrocená situace

Válka na spadnutí? Američané vyslali nad Koreu bombardéry, KLDR zničila Bílý dům ve videu

Stalinistická Severní Korea znovu vystupňovala agresivní propagandu vůči Spojeným státům. Na internetu se totiž objevilo fingované video, na kterém severokorejské rakety dopadají na Bílý dům a budovu Kapitolu! Američané vyslali do oblasti bombardéry, které mohou nést jaderné střely.

Severní Korejci ještě více vyhrotili situaci na korejském poloostrově, v propagandistickém videu umístěném na polooficiálním webovém portálu Uriminzokkiri je nejprve vidět, jak Severokorejci demonstrují sílu své armády na vojenské přehlídce. Náměstím Pchjongjangu projíždí za přítomnosti tisíců vojáků obří raketový transportér.

 

Po chvíli se v záznamu objeví bílý terč letící rakety, která se bleskově řítí na Bílý dům. Vzápětí následuje záběr na Kapitol, sídlo Sněmovny reprezentantů a Senátu, který se po zásahu rakety mění v trosky.

 


"Naše zaměřovací zařízení zachytilo Bílý dům. Vnitřní citadela je na dostřel, můžeme ji zasáhnout atomovou bombou," uvádí se v doprovodném textu k propagandistickému videu.

 

Štvavá prohlášení severokorejských komunistů na adresu Západu nejsou neobvyklá, poslední dobou ale značně nabývají na intenzitě. Nejizolovanější země světa počátkem března Americe pohrozila "preventivním" jaderným útokem.

 


Rada bezpečnosti OSN přitom nedávno schválila další tvrdé sankce, kterými Severní Koreu potrestala za její únorový jaderný test. Třicetiletý Kim Čong-il, který své zemi vládne rok a čtvrt, následně vypověděl všechny dohody o neútočení, které má s Jižní Koreou. Napětí na Korejském poloostrově se tak vyostřilo nejvíc od konce války před 60 lety.
 

Američané na ostré propagandistické video, ve které Korejci ničí Bílý dům a Kapitol, zareagovali tak, že nad Jižní Koreu vyslali bombardéry na cvičení, které mohou nést jaderné střely. Spojené státy tak chtějí ukázat svoji sílu. Mluvčí Pentagonu pro BBC řekl, že se snaží ukázat rozsáhlé odstrašovací kapacity. Musí je prý ukázat kvůli ostrým výpadům Severokorejců.

hmr tn.cz / zdg