Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

KASTRACE! tak "léčili" homosexualitu nizozemští kněží

Kastraci používali nizozemští kněží jako prostředek k léčbě homosexuality. Drastickou metodou léčili v 50. letech v církevních psychiatrických zařízeních.

Nizozemští katolíci používali v 50. letech kastraci k "léčbě" homosexuality v církevních psychiatrických zařízeních. Nizozemská organizace sdružující oběti sexuálního zneužívání ze strany katolických kleriků žádá parlament, aby to prošetřil, informuje v sobotu portál Expatica.

 

Deník NRC Handelsblad napsal, že katolíci kastrovali mladé chlapce, o nichž se domnívali, že jsou homosexuálové. Zároveň kastrací trestali ty, kteří poukázali na církevní hodnostáře sexuálně zneužívající děti.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Gay, lesbička, bi. No a?

 

NRC se podařilo potvrdit nucené odstranění varlat vykonané na jednom chlapci. Deník má zároveň dostatek důkazů o nejméně deseti dalších obětech. Svědčí o tom lékařské zprávy, dopisy právníků i soukromá korespondence.

 

Podle nizozemského listu na tyto praktiky upozornila už v roce 2010 Deetmanova komise pojmenovaná po jejím předsedovi, bývalém ministrovi školství a exstarostovi Haagu Wimu Deetmanovi.

 

Komise loni v prosinci dokončila vyšetřování sexuálního zneužívání dětí katolickými kněžími. Ve své závěrečné zprávě ale kastraci nezmínila. Zdůvodnila to tím, že měla příliš málo vodítek použitelných pro další vyšetřování.

 

Otázkou zřízení vyšetřovací komise se nizozemský parlament bude zabývat příští týden. Očekává se, že poslanci během zasedání vyslechnou Deetmana.

muf tn.cz / Mediafax