Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kandidát na prezidenta

Kdo je možný příští prezident Slovenska? Politikou nepolíbený boháč Andrej Kiska

Andrej Kiska s dcerou
Zdroj: facebook.com
Andrej Kiska s dcerou Natálií

Příštím slovenským prezidentem bude buď současný premiér Robert Fico, anebo podnikatel Andrej Kiska. Oba v sobotu postoupili do druhého kola. Robert Fico je již v politice zběhlý, jakou minulost má ale Andrej Kiska?

Kandidát na slovenského prezidenta Andrej Kiska je úspěšný podnikatel a filantrop.  O rodákovi z Popradu však ještě před dvěma lety neměla většina občanů Slovenska ani potuchu. Jeho jméno se začalo skloňovat až s jeho kandidaturou na prezidenta.   

 

Andrej Kiska je nestraník a protivníci mu vyčítají, že je politicky nezkušený. Pro své politické ambice a podnikatelské aktivity je přirovnáván k českému ministrovi financí Andrejovi Babišovi.

GALERIE: Andrej Kiska

1
/
4
Zdroj: isifa.com
Andrej Kiska

Jak ale kandidát na slovenského prezidenta začínal? Po vysoké škole pracoval jako projektant, počátkem 90. let odjel na 18 měsíců pracovat do USA, po návratu na Slovensko začal podnikat. V roce 1996 založil splátkové společnosti Triangel a Quatro, které v následujících letech společně s bratrem také řídil.

 

Po jejich prodeji v roce 2005 se rozhodl věnovat charitativní činnosti. V roce 2006 založil společně s Igorem Brosmannem neziskovou organizaci Dobrý anděl, která na Slovensku i v ČR poskytuje pomoc rodinám, jež se dostaly do finančních problémů v důsledku závažné nemoci svého dítěte. Sám Kiska má čtyři děti, dvě z každého manželství.

 

Nyní se potýká s praktikami boje o  politickou moc.  Několik dní před prvním kolem prezidentské volby jej neznámí aktivisté na internetu a prostřednictvím letáků obvinili, že zbohatl poskytováním předražených půjček a že má blízko k scientologické církvi, která prý usiluje o ovládnutí politiky a ekonomiky. Kiska to odmítl a na neznámé autory podal trestní oznámení pro pomluvu. Z lichvy Kisku v televizní debatě prezidentských kandidátů i jeho soupeř, současný premiér Robert Fico.

 

 

"Jsem připraven bojovat. Nic mě neodradí od úsilí změnit Slovensko," řekl před kamerami Kiska. Prohlásil, že jako prezident by chtěl vrátit důvěru v tento úřad i usilovat o to, aby prezident byl protiváhou k vládě. Řekl také, že chystá trestní oznámení na premiéra za to, že jej nařkl, že si prý majetek nadělal lichvou.

 

Skutečností nicméně je, že Andrej Kiska je spoluvlastníkem nebankovní společnosti TGI Money, která v Česku poskytuje úvěry. Slovenský list Pravda napsal, že firma poskytuje úvěry za podmínek, které slovenské soudy označily za nezákonné a údajně ji pokutovala i Česká obchodní inspekce.

 

Fico v sobotním hlasování získal 28 procent hlasů, Kiska 24 procent. Rozhodující kolo voleb se uskuteční 29. března. Slovenského premiéra dělí od hlavního soupeře jen asi 76.000 hlasů, a to je mnohem méně, než se čekalo, poznamenala zpravodajská televize TA 3.  

pet tn.cz / ČTK