Kdo jsou černé vdovy

Výbuchy v moskevském metru

Říká se jim černé vdovy, staly se postrachem Ruska. Jsou to vdovy po čečenských bojovnících, které rozsévají smrt.

Černé vdovy už v Rusku odpalovaly bomby na rockovém koncertu, v letadle, v davu poblíž Rudého náměstí. Zabily na tři stovky lidí, vesměs Rusů.

 

Akce černých vdov

 

Moskvě se atentátnice - černé vdovy - připomněly po šesti letech. Naposledy teroristka z Kavkazu zaútočila u stanice metra Rižskaja v srpnu 2004. Stejně jako v pondělí její dvě následovnice odpálila na svém těle bombu.

 

V letech před tímto útokem byly černé vdovy u všech velkých teroristických akcí v Rusku. Účastnily se přepadení školy v kavkazském Beslanu v září 2004 i útoku na moskevské divadlo na Dubrovce v říjnu 2002. Oba únosy poznamenaly neúspěšné zásahy protiteroristických komand.

 

Kdo  jsou

 

V prvním během chaotické přestřelky mezi teroristy a policisty bylo zabito 331 lidí, z toho 186 školáků. Ve druhém po útoku policie omamným plynem zahynulo s teroristy i 129 rukojmích.

 

Černé vdovy – jinak lidové označení pavoučka snovačky jedovaté – jsou vesměs vdovami po čečenských teroristech, sunnitských muslimech, kteří bojují, vraždí a umírají za čečenskou nezávislost na Rusku.

 

"Nasazení černých vdov je jeden z momentů, který odlišuje boj čečenských muslimů od boje Al-Káidy či Talibanu," cituje agentura Reuters analytika Boba Ayerse, který se zabývá teroristickými skupinami.

 

Ayers to vysvětluje takto: "Válka Čečenců je politicky motivována, není to o náboženství jako u Al-Káidy či Talibanu. Neúčastní se jí pouze fanatičtí muslimové, ale kdekdo, třeba i ženy z domácnosti."

 

O dobrovolnice nemají čečenští teroristé nouzi. V zemi je mnoho žen, jež chtějí pomstít své muže, bratry či otce, kteří zahynuli v bojích s Rusy.


VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax