Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

POTVRZENO

TEROR V KLDR: Laxně tleskal a byl sukničkář, zdůvodnil diktátor POPRAVU strýce

Témata:

Život druhého nejmocnějšího muže Severní Koreje, strýce vůdce Kim čong -una, skončil popravou. Po vynesení rozsudku soud poslal strýce odsouzeného za velezradu a připravování státního převratu okamžitě na smrt. Spojené státy to označily za další důkaz brutality severokorejského režimu.

Severní Korea oficiálně potvrdila, že donedávna vlivný strýc vůdce Kim Čong-una, Čang Song-tchek, byl vojenským tribunálem odsouzen k smrti za velezradu a hned po vynesení rozsudku popraven. Oznámila to severokorejská agentura KCNA, která označila bývalého mentora severokorejského vůdce za zrádce "horšího než pes". Čang údajně připravoval "státní převrat".

 

Bílý dům reagoval na oznámení prohlášením, že tato poprava je dalším důkazem brutality severokorejského režimu. Spojené státy nyní velmi pečlivě sledují vývoj v KLDR a konzultují situaci se spojenci v regionu, uvedl podle agentury Reuters Bílý dům.

 

Zpráva o Čangově popravě přišla jen pár dnů poté, co Severní Korea v pondělí oficiálně potvrdila mocenský pád Kimova strýce Čang Song-tcheka, který zastával funkci místopředsedy Komise národní obrany a byl označován za druhého nejmocnějšího muže v zemi. Severokorejská televize rovněž v pondělí ukázala snímky Čangova zatčení dvěma uniformovanými muži, které se údajně odehrálo na nedělním zasedání politbyra vládnoucí Korejské strany práce.

 

Po smrti Kim Čong-ila, otce stávajícího vůdce KLDR, koncem roku 2011 Čang pomáhal teprve třicetiletému Kim Čong-unovi při upevňování moci. Podle řady analytiků Čang se svou manželkou Kim Kjong-hi (sestrou Kim Čong-ila) ve skutečnosti Severní Koreji vládl. V pondělí však KLDR oznámila, že byl sesazen ze svých funkcí, protože vedl "kontrarevoluční frakci", byl zkorumpovaný, narkoman a sukničkář.

 

 

Co KLDR prohlásila o popraveném Čang Song-tchekovi?

 

- Když byl Kim Čong-un zvolen náměstkem předsedy Ústřední vojenské komise Korejské strany práce... "Čang se choval velmi arogantně a nestydatě. Jen neochotně vstal ze svého křesla a vlažně tleskal".

 

- "Byl tak nerozvážný, že zabránil továrně na dlaždice v Tetongkangu, aby postavila mozaiku zobrazující Kim Ir-sena a Kim Čong-ila a památník na jejich počest. Navíc Čang odmítl jednomyslnou žádost jednotky korejských lidových sil vnitřní bezpečnosti, aby si mohli nechat vyrýt do žuly podpis Kim Čong-una z dopisu, který jim poslal, a tento monument pak postavit před budovu svého velitelství. Byl tak bezohledný, že jednotku instruoval, aby památník postavila v zastíněném rohu."

 

 

- "Snil fantastický sen, že se stane premiérem a ukořistí nejvyšší moc ve straně a státě. Čang se postaral, aby jeho odbor získal pod kontrolu hlavní ekonomické oblasti v zemi ve snaze ochromit (vládní) kabinet. Tímto způsobem pletichařil, aby zahnal ekonomiku země a životy lidí do nekontrolovatelné katastrofy."

 

- "Vpustil do naší společnosti dekadentní kapitalistický životní styl, když distribuoval všechny druhy pornografických snímků mezi své důvěrníky od roku 2009. Vedl nemravný, zkažený život a hýřil penězi, kamkoli se pohnul."

 

- "Vybral nejméně 4,6 milionu eur ze svých tajných fondů a promrhal je sám, když si užíval v kasinu v cizí zemi."

 

"Zvláštní vojenský tribunál ministerstva státní bezpečnosti KLDR potvrdil, že státní podvratná činnost, o kterou se pokusil obviněný Čang s cílem svrhnout moc lidu KLDR ideologickým spojením s nepřáteli, je zločin trestný na základě paragrafu 60 trestního zákona KLDR. Rozhodně ho odsoudil jako podlého politického kariéristu, podvodníka a zrádce navěky ve jménu revoluce a lidu. Rozhodl, že bude odsouzen k trestu smrti.

 

Toto rozhodnutí bylo bezodkladně vykonáno."
 

ana tn.cz / ČTK