Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Klaus cupoval oteplování. Srovnal ho s komunismem

Podle českého prezidenta Václava Klause je všeobecné přijímání "dogmatu globálního oteplování" podobně jako komunismus jednou z nejnákladnějších a nejméně demokratických politických chyb poslední doby.

Anketa

Souhlasíte s kritickým názorem Václava Klause na globální oteplování?

Hlasovalo 9711 lidí.
Při přednášce v londýnském institutu The Global Warming Policy Foundation v úterý večer kritizoval "mocné zvláštní zájmy", které "doktrínu globálního oteplování" prosazují. V některých zemích se situace mění, uvedl s tím, že si není jist, zda to je možné i v "postdemokratické" Evropské unii.

V debatě o globálním oteplování nejde již o klima, ale o vlády, politiky a lobbisty, kteří chtějí pro sebe získat více moci a více možností rozhodovat, řekl Klaus. Vědci by podle něj měli pomáhat "politikům i veřejnosti oddělovat mýty environmentalistů od reality".

The Global Warming Policy Foundation založil bývalý britský ministr financí Nigel Lawson, k jehož knize o globálním oteplování Vraťme se k rozumu napsal Klaus předmluvu. Všechny velké britské politické strany, včetně konzervativců, považují boj s globálním oteplováním za klíčovou prioritu.

Otepluje se 150 let


Václav Klaus řekl, že sleduje pár let publikované teorie a je na straně těch, kdo tvrdí, že kysličník uhličitý není důležitý faktor, není primární příčinou globálního oteplování a proto lidstvo není na vině. V následující debatě po přednášce zpochybnil závěry britských vědeckých institucí, které označil za "velmi výrazně předpojaté".

Podle něj určité oteplování probíhá s přestávkami v posledních 150 letech a "vše ukazuje na to, že budoucí oteplování nebude mít dramatické ani katastrofické důsledky". "Nevypadá to jako hrozba, na kterou musíme reagovat," řekl.

"Masivní propagandu o globálním oteplování" podle Klause spustil summit OSN v Riu de Janeiro v roce 1992. I když skeptici jako on zatím nevítězí, stalo se podle českého prezidenta několik věcí, které jim umožňují určitý optimismus - globální teplota se prý snížila, vznikly nové alternativní hypotézy o fluktuaci klimatu, byla oslabena reputace některých vedoucích stoupenců "doktríny o globálním oteplování" a prosincový summit OSN v Kodani ukázal různorodost názorů i zájmů.

"Všeobecné přijímání dogmatu globálního oteplování je jednou z nejnákladnějších a nejméně demokratických politických chyb za generace. Předcházející takovou chybou byl komunismus," prohlásil.

Klaus nepopírá, že "pokud bude nynější trend pokračovat, na rostoucích teplotách někdo vydělá a někdo prodělá".

Nedomnívá se ale, že celkový dopad bude negativní, a i kdyby tomu tak bylo, "bude příliš malý, než aby si tím dnešní generace měla lámat hlavu".
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / ČTK