Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

KLDR hrozí bojem, Jižní Korea chce daň na mírové sjednocení

Jihokorejský prezident I Mjong-bak navrhl plán, podle kterého by se jeho země měla opětovně sjednotit se Severní Koreou. Za tímto účelem by měla být vybírána daň na pokrytí výloh plynoucích ze sjednocení, informuje v neděli server televize CNN.

"Dnešní mezikorejské vztahy potřebují nový přístup," řekl prezident během projevu k příležitosti 65. výročí vyhlášení korejské nezávislosti nad Japonskem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

KLDR střílela u hranic s Jižní Koreou. Granáty spadly do moře

Podle I Mjong-baka by měly obě země vytvořit "mírumilovné společenství", jehož založení bude stát zhruba jeden bilion dolarů (zhruba 20 bilionů korun).
 

 

ČTĚTE TAKÉ:

PODÍVEJTE SE, JAK CVIČÍ JIHOKOREJŠTÍ NÁMOŘNÍCI NA PONORKÁCH

 

 

"Ke sjednocení určitě dojde. Myslím, že je čas začít jednat o realistických krocích, které nás na ten den připraví, například o sjednocovací dani," řekl.

Většina Jihokorejců souhlasí


Průzkumy veřejného mínění ukazují, že 60 procent Jihokorejců si sjednocení se Severem přeje. Raději by ale k němu přistoupili později než dříve kvůli obrovským finančním výdajům.

Ekonomika Severní Koreje je v troskách kvůli centrálnímu ekonomickému plánování, obrovským výdajům na armádu a rokům hladomoru. Dosahuje hodnoty zhruba tří procent jihokorejské ekonomiky.

Od roku 1953, kdy skončila tříletá korejská válka, nejsou ale oba státy ke sjednocení ani o krok blíže. Naopak jsou vztahy Soulu a Pchjongjangu nyní neobyčejně vyhrocené kvůli březnovému potopení jihokorejské korvety Cheonan, při němž zahynulo 46 lidí. Soul z potopení jeho plavidla obvinil Pchjongjang a ke stejnému závěru dospěli i mezinárodní vyšetřovatelé.

KLDR obvinění odmítá a tvrdí, že jihokorejské plavidlo potopil vodní vír.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax