KLDR hrozí svatou válkou a jaderným útokem

Severokorejský velvyslanec na Kubě pohrozil, že KLDR na jakýkoli útok odpoví jadernou svatou válkou. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters.

Velvyslanec Kwon Sung-čol to prohlásil v pátek na ceremonii na oslavu 50 let diplomatických vztahů mezi Kubou a KLDR.

 

"Pokud se Washington a Soul pokusí vytvořit konflikt na Korejském poloostrově, odpovíme svatou válkou za použití našich prostředků jaderné obrany,“ řekl Kwon.

 

"Naše vláda se bude snažit o jaderné odzbrojení na poloostrově a ustanovení trvalého míru jako počátek procesu sjednocení obou Korejí,“ dodal.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Exprezident Carter a Američan zadržovaný v KLDR přiletěli do USA

Třináctiletý Američan jede s dopisem do KLDR. Chce mír

 

Washington i Soul trvají na tom, že Pchjongjang musí upustit od vyvíjení jaderných zbraní, zatím ale z jejich strany nepadla žádná pohrůžka válkou.

 

Vedení komunistického státu se v nedávné době několikrát vyjádřilo o vůli vrátit se k šestistranným rozhovorům, které bojkotovalo od konce roku 2008. Návratem k jednání se zřejmě snaží "otočit list" za březnovým potopením jihokorejské válečné lodi Cheonan. Jižní Korea a Spojené státy tvrdí, že korvetu, při jejímž potopení zemřelo 46 námořníků, potopilo severokorejské torpédo.

 

Rychlé obnovení rozhovorů je však nejisté. Jižní Korea, Spojené státy a Japonsko požadují od Severní Koreje omluvu za potopení lodě.


PODÍVEJTE SE NA POTLESK, KTERÉHO SI UŽÍVÁ SEVEROKOREJSKÝ VŮDCE KIM ČONG-IL

 

 

PSALI JSME:

KLDR hrozí bojem, Jižní Korea chce daň na mírové sjednocení

 

Pchjongjang ale svoji vinu popírá a prohlašuje, že korvetu nepotopil.

 

Šestistranné rozhovory o jaderném programu Pchjongjangu zahájily USA, Japonsko, Rusko, Jižní Korea, Čína a Severní Korea v roce 2003.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax