Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 6. 2010

KLDR pohrozila tvrdším trestem pro amerického vězně

Severní Korea pohrozila, že zpřísní trest pro Američana odsouzeného na osm let nucených prací, pokud Spojené státy nezmění svůj „nepřátelský postoj“ v kauze potopené jihokorejské lodě.

Kvůli této kauze hrozí KLDR sankce OSN, informovala ve čtvrtek stanice BBC.
 

Bývalý učitel angličtiny Aijalon Mahli Gomes v lednu nelegálně překročil severokorejské hranice z Číny. Soud mu za to uložil osm let nucených prací. Spojené státy podaly žádost o jeho vydání, ale KLDR odmítá vyhovět, dokud bude pokračovat spor o potopení jihokorejské válečné lodi Cheonan.

PSALI JSME:

Severokorejské torpédo zabilo 46 námořníků. KLDR hrozí válkou
 

Korvetu Cheonan na konci března poslalo ke dnu torpédo severokorejské výroby a Spojené státy jako jihokorejský spojenec jsou vstřícné možnosti uvalit na Severní Koreu mezinárodní sankce. Komunistický režim proto hrozí, že trest Gomesovi ještě zpřísní.
 

"Pokud USA bude trvat na svém nepřátelském postoji, vláda na něj bude pochopitelně chtít uplatnit válečné právo,“ uvedla agentura KCNA. To by podle analytiků mohlo znamenat doživotní trest nebo dokonce rozsudek smrti.
 

PSALI JSME:

Diplomat KLDR: Válka může vypuknout každým okamžikem
 

Pchjongjang prohlašuje, že je v případě s lodí Cheonan nevinnou obětí. Zatím není jasné, zda celý případ povede k sankcím. Mimo jiné i proto, že Čína, hlavní spojenec Pchjongjangu, a Rusko, které jsou členy Rady bezpečnosti, zatím nevyjádřily svoje stanovisko.
 

Severní a Jižní Korea, které jsou fakticky ve válečném stavu, protože konec korejské války stvrdila pouze dohoda o příměří, přerušily na konci května obchodní a diplomatické styky a KLDR dokonce vyhlásila bojovou pohotovost.

tn.cz / Mediafax
Reklama