Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.3. 2013 14:52
Vypovězení dohod

KLDR se chystá na válku s Jižní Koreou! Už mobilizuje vojsko

Zdroj: TV Nova

Severní Korea vypověděla všechny dohody o neútočení, které má s Jižní Koreou. Komunistický režim také uzavřel hraniční přechod a přerušil přímé telefonické spojení mezi oběma zeměmi. Napětí na poloostrově se tak vyostřilo nejvíc od konce korejské války před 60 lety.

"Korejská lidově demokratická republika oficiálně oznamuje, že korejská dohoda o příměří se s okamžitou platností ruší.“ Tímto prohlášením dala KLDR jasně najevo svůj postoj k nově uděleným sankcím ze strany Západu.
 

Diktátor Kim Čong-un chce dokázat, že myslí návrat do válečného stavu vážně. Osobně se vydal na inspekci svých jednotek v předních liniích. Představitelé Jižní Korey dali hned najevo, že si nenechají nic líbit.
 

"Pokud Severní Korea zaútočí jadernými zbraněmi, režim Kim Čong-una bude vymazán z povrchu Země."

 

ČTĚTE TAKÉ:

Spectre - létající artilerie na palubě herculesu
 

 

Obě země jsou známé vysokým počtem vojáků. Na jihu jich je 640 tisíc a téměř tři miliony jsou v záloze. Komunistická armáda severu má víc než milion mužů a žen ve zbrani, ale v záloze jich čeká na rozkazy dalších osm milionů.
 

Početní nevýhodu vyrovnává jih mocnými spojenci. Za ním stojí největší vojenská síla světa - Spojené státy. Komunistům na severu by v případě války na pomoc nejspíš nikdo nepřišel.
 


Konec příměří je dalším z řady agresivních kroků třicetiletého Kim Čong-una, který své zemi vládne rok a čtvrt. Organizace spojených národů jednoznačně odsoudila jeho testy jaderných zbraní a schválila další velmi tvrdé sankce proti režimu. Pobouření vyvolala také včerejší hrozba preventivním jaderným útokem na Spojené státy.
 

Čína požaduje návrat k jedná s KLDR
 

Čína chce návrat k jednání se Severní Koreou. Čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch' dnes vyzval všechny zúčastněné strany ke "klidu a zdrženlivosti". Sankce přitom podle něj nejsou účelem úsilí Rady bezpečnosti. KLDR mezitím prohlásila, že hodlá dál posilovat svůj program jaderných zbraní.
 

"Vždy jsme se domnívali, že sankce nejsou účelem konání Rady bezpečnosti, ani nejsou hlavním způsobem, jak řešit relevantní problémy," prohlásil Jang na tiskové konferenci na okraj výroční schůze čínského parlamentu v Pekingu. Nyní by ale měli všichni zúčastnění prokázat "klid a zdrženlivost" a nepodnikat nic, co by mohlo situaci dál eskalovat.
 

fim / s přispěním Matěje Svitáka TN.cz