Klimatolog odstoupil kvůli "lžím" o globálním oteplování

Klimatolog Phil Jones
Zdroj: Oficiální zdroj
Jones tvrdí, že nic neudělal, a slibuje, že bude při vyšetřování spolupracovat.

V e-mailech se s kolegy domlouvali na tom, jaká data z výzkumů vynechat, nebo která média bojkotovat, protože je kritizují.

Ředitel oddělení pro klimatologický výzkum na prestižní univerzitě East Anglia v Norwichi Phil Jones odstoupil ze své funkce, a to až do vyšetření skandálu kolem falšování dat o globálním oteplování. Informuje o tom ve středu deník The Daily Telegraph.

 

Skandál propukl před deseti dny. Více si o něm přečtěte TADY.

 

On sám prý prošetření případu podporuje a hodlá spolupracovat. "Nejdůležitější je, aby oddělení pokračovalo ve svém výzkumném programu s co nejmenším přerušením a zpožděním," řekl profesor Jones.


Celá událost vypukla poté, co neznámí hackeři zveřejnili na internetu důvěrnou e-mailovou korespondenci klimatologů univerzity East Anglia. Pachatelé, kteří zůstávají v anonymitě, umístili na internetu na webové stránce www.eastangliaemails.com asi 4000 dokumentů z posledních 13 let.


V některých z nich se vědci domlouvají na vynechání některých údajů, které neodpovídají jejich teoriím, o spolupráci se skupinami na fosilní energetické zdroje, o bojkotu kriticky zaměřených periodik nebo se nevybíravě radují ze smrti oponenta.

 

Matt Dempsey, mluvčí jednoho z největších amerických odpůrců teorie globálního oteplování, republikánského senátora Jamese Inhofera, celou událost označil jako "Climategate" a dodal, že skandál ještě není u konce.

 

Podle některých komentářů se jedná o odhalení manipulace s veřejným míněním. Sami napadení se ale brání, že se jedná o texty vytržené z kontextu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax