Konec uhlí v Evropě? Unie je pro, Poláci proti, Češi uprostřed

Spalování uhlí v Evropě možná odzvoní. Evropská unie chce vytěsnit uhlí jako zdroj elektřiny, potrvdil velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Václav Bartuška reagoval na plán Evropské unie na snížení emisí oxidu uhličitého, jehož projednávání ale Polsko v pátek zablokovalo.
 

"Evropská unie chce pochopitelně vytlačit uhlí jako zdroj elektřiny, ale samotný materiál, který se v pátek projednával, byl pouze první krok k tomu, jak se bude postupovat dál, jednalo se spíše o ideový záměr do budoucna," uvedl Bartuška.
 

Plán nazvaný "cestovní mapa k nízkouhlíkové ekonomice" předpokládá, že v roce 2030 budou emise CO2 nižší proti roku 1990 o 40 procent a do roku 2050 budou sníženy o 80 procent. Poláci návrh na pátečním zasedání ministrů životního prostředí evropské sedmadvacítky v Bruselu vetovali.
 

Regulace přitom podle evropských politiků a úředníků měla být jediným nástrojem, který by mohl rozpohybovat emisní trhy.

ČTĚTE TAKÉ:
Vláda: Máte komín? Za kouř budete platit uhlíkovou daň!

 

"V současné době nevidím jinou alternativu, která by mohla zachránit trh s emisními povolenkami," uvedl před hlasováním bývalý švédský ministr životního prostředí Andreas Carlgren. Podobný názor zastával i Hans Bergman z generálního ředitelství Komise pro klimatické změny.

PSALI JSME:
Ministr obchodu a průmyslu si chce ponechat možnost vyvlastňovat půdu kvůli uhlí

"Klíčovým pro Česko bylo především zabránit navýšení závazného cíle pro rok 2020 z 20 na 25 procent bez pečlivého posouzení dopadu do ekonomik evropských států," řekl agentuře Mediafax ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).
 

"Mezi naše priority patřilo předložení analýz dopadu snižování emisí na průmysl v situaci, kdy neexistuje globální dohoda a emise skleníkovych plynu tak de facto snižuje pouze Unie. Šlo nám o to, aby Česku nevznikl další závazek do roku 2020 a aby cíle na další období byly pouze nezávazné. V závěru jednání se česká delegace pokoušela o dosažení kompromisu a snažila nalézt průsečík mezi předsednictvím a polskou delegací. Myslíme si, že kdyby byly ostatní země ochotny dále diskutovat, pak by k polskému vetu možná nedošlo."

tn.cz / mediafax / gar