KONFLIKT! Sarkozy hrozí Íránu preventivním útokem. Jde o jaderné zbraně

Indie zkouší nukleární rakety
Zdroj: TN.cz

Francouzský prezident ve středu varoval Írán před vývojem jaderných zbraní a raket. Nicolas Sarkozy pohrozil, že odpovědí na takový postup by mohl být preventivní útok na islámskou zemi, informuje agentura AFP.

Sarkozy v projevu k francouzským velvyslancům v Paříži prohlásil: "Jaderné a balistické cíle jedné země (Íránu) představují rostoucí hrozbu, která může vyvolat preventivní útok jiné země."

Francouzský prezident "jinou zemi" nejmenoval, ale Íránu v minulosti hrozil preventivním útokem Izrael. Podporu takového útoku připustila americká vláda.

"Írán odmítá seriózní rozhovory. Provokuje a může tím vyvolat pádnou odpověď," řekl francouzský prezident.
Íránské rakety a jaderný program této země vyvolávají na Západě obavy. Američané se chystají v Evropě rozmístit protiraketový štít, který je určen právě proti střelám z Íránu.

Vláda prezidenta George Bushe chtěla, aby součástí protiraketového štítu proti Íránu byl radar v českých Brdech a protirakety na jihu Polska. Bushův nástupce v Bílém domě však tento plán zrušil.

Namísto něj se Barack Obama v Evropě chystá rozmístit protiraketový systém na lodích, které budou plout ve Středomoří. Po roce 2015 by tento systém měly doplnit protirakety odpalované z mobilních zařízení na pevnině, patrně na Balkáně.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax