Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kontroverzní historik rozbouřil Poláky. Popírá holocaust

Britský popírač holokaustu David Irving rozbouřil veřejnost v Polsku. Kontroverzní historik přijel do země proto, aby zájemce provedl po místech spojených s vyhlazováním Židů za druhé světové války. Při tom jim chce vykládat své rozporuplné názory, ve kterých vyvražďování zlehčuje.

Nacistický vyhlazovací tábor Treblinka, varšavské ghetto a Hitlerův bunkr mají být cílem nejnovějšího podnikatelského záměru Davida Irvinga. Nechvalně známý popírač holokaustu hodlá provádět zájemce po místech spojených s holokaustem. A v přepočtu za více než 56 tisíc korun jim předložit svou smyšlenou verzi dějin.

 

"Nemyslím si, že by přímou politikou Říše bylo zabíjet Židy. Pokud by to tak bylo, byli by všichni zabiti a nebylo by tolik milionů přeživších," tvrdí Irving.

 

"David Irving manipuluje s historickými fakty, široce pracuje s polopravdami. Jeho názory jsou široce zneužívány neonacistickými hnutími," říká k tomu ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

 

V roce 2006 byl Irving v Rakousku odsouzen za sympatizování s nacisty a ve vězení si odpykal 10 měsíců. Podobný osud ho čeká možná i v Polsku. Žalobu na něj chystá organizace Otwarta Rzeczpospolita - Otevřená republika, za zlehčování holocaustu v knize Hitlerova válka z roku 1977.

 

Více v reportáži pod titulkem článku

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.


 

TV Nova