Korejci zasedli k rozhovorům. Bez výsledku

Severokorejští a jihokorejští armádní představitelé zasedli k jednacímu stolu v hraniční vesnici Panmundžom v demilitarizované zóně – šlo o první rozhovory na vojenské úrovni od roku 2008.

Rozhovory měly za cíl snížit napětí mezi KLDR a Jižní Koreou z posledních měsíců, podle Soulu však nepřinesly žádný pokrok, informuje server televize France24.

 

Soul otevřel záležitost březnového potopení jihokorejské korvety Cheonan, z kterého Jihokorejci obvinili Pchjongjang. "Jižní Korea silně naléhala na Severní Koreu, aby se přiznala a omluvila za potopení válečné lodi Cheonan a potrestala odpovědné osoby," uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany v prohlášení. Severokorejci potopení lodi popřeli.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jižní Korea a USA zahájily další společné vojenské cvičení

 

Jihokorejci rovněž vyzvali své protějšky, aby "okamžitě upustili od svého agresivního chování u mořské hranice a přestali vyhrožovat vojenským útokem".

 

Před tím, než druhá strana během jednání otevřela otázku sporné hranice ve Žlutém moři, hlavní severokorejský vyjednavač plukovník Ri Šin-kwon vyzval, aby bylo na veškeré záležitosti probírané v Panmundžomu pohlíženo z humanitárního hlediska.

 

"Všechny záležitosti by během dnešních rozhovorů měly být vyřešeny z humanitárního hlediska," řekl Ri Šin-kwon. Plukovník nato vyzval, aby byla hranice ve Žlutém moři posunuta dále na jih. U Jihokorejců se tento návrh nesetkal s pochopením.

 

Ri Šin-kwon rovněž vyzval, aby byla okamžitě ukončena kampaň jihokorejských aktivistů, kteří KLDR obviňují ze zničení lodi prostřednictvím letáků shazovaných nad demilitarizovaným pásmem.

 

Spor o potopení korvety, na jejíž palubě zahynulo 46 jihokorejských námořníků, vyostřil vztahy Soulu s Pchjongjangem nejvíce za poslední desítky let. Severokorejci prohlašují, že plavidlo nepotopili, a pohrozili vojenskou odvetou, pokud by snad mezinárodní společenství chtělo KLDR za tuto věc nějak potrestat.

 

I přes neúspěch čtvrtečních rozhovorů se zdá, že se napjatá situace na Korejském poloostrově začíná uvolňovat, protože obě strany učinily několik smířlivých kroků. Severokorejci například propustili několik jihokorejských vězňů a Soul poslal na chudý sever dodávky humanitární pomoci.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax