Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Koupil negativy doslova za pár babek. Teď mají hodnotu dvou set milionů dolarů

Neuvěřitelné štěstí měl americký malíř pokojů a amatérský sběratel umění, když před lety objížděl bleší trhy v Americe a v jednom garážovém výprodeji koupil skleněné negativy fotek přírody.

Američan cenu usmlouval na 45 dolarů. Až teď se ale ukázalo, že tehdy nakoupil díla slavného fotografa. Ta dnes mají hodnotu už 200 milionů dolarů.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA POD TITULKEM ČLÁNKU

 

"Odnesl jsem si domů pětašedesát skleněných negativů s krásnými záběry přírody ve velmi staré krabici. Vždy jsem věřil, že jsou cenné," říká malíř Rick.

 

K tomu, aby dokázal, že jde skutečně o ztracené negativy slavného Ansela Adamse, musel využít služeb odborníků. Tým expertů zkoumal fotografie přes rok a datoval je do období od roku 1919 do počátku 30. let minulého století.

 

Pravost snímků ověřovali i meteorologové, kteří zkoumali tvary mraků i sněhových závějí na jiných Adamsových snímcích a porovnávali je. Zjistili, že snímky byl pořízeny v ten samý den a na tom samém místě.

 

Správce Adamsovy umělecké pozůstalosti ale tvrdí, že jde o podvrh. Fotografie tak musí ještě projít dalšími testy pravosti.

 

TV Nova