Koženého matka vysoudila v USA 21 milionů dolarů kvůli chybě žaloby

Matka finančníka Viktora Koženého vyhrála soud o 21 milionů dolarů (404,5 milionu korun) za prodej luxusní horské chaty Peak House v Aspenu.

Podle americké prokuratury chata sehrála roli v podvodných investicích Koženého v roce 1997, informoval ve čtvrtek server magazínu Bussinessweek.

 

Soudce newyorského soudu Harold Baer rozhodl ve prospěch Koženého matky Jitky Chvatíkové kvůli procedurálnímu pochybení prokuratury. Ta podle soudce čekala příliš dlouho s obžalobou.

 

PSALI JSME:

Kožený a Vostrý dostali 10 let a úhradu miliardových škod

Kožený zase může k majetku. Místo soudu se dohodl

 

"Je nešťastné, že tento úkon, který, jak se zdá, měl své opodstatnění a týká se velké sumy peněz, musí být z procedurálních důvodů zastaven," uvedl soudce Baer v patnáctistránkovém rozsudku. "Není pochyb o tom, že vláda věděla o penězích za chatu Peak House od roku 2005 a až do roku 2009 s tím nic neudělala," dodal soudce.

 

Luxusní rezidenci Peak House v oblíbeném lyžařském středisku Aspen v Coloradu vlastnila Chvatíková a společnosti, které vedla. V roce 2001 objekt změnil majitele.

 

PSALI JSME:

Prokurátor chce dostat Viktora Koženého před americký soud

Bahamské soudy Viktora Koženého do USA nevydají

 

Viktor Kožený, který se již více než deset let ukrývá na Bahamách, je podezřelý úplatkářství a finančních podvodů. Byl na něj vydán i mezinárodní zatykač.

 

Ve Spojených státech Kožený čelí desítkám žalob kvůli podplácení při privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu. Hrozí mu přes 100 let vězení. Bahamská justice však až dosud zamítla všechny žádosti o jeho vydání do USA.

 

O vydání Koženého usiluje také Česká republika, kde finančník čelí obvinění ze zpronevěry majetku za 16 miliard korun.

tn.cz / Mediafax