Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

krize v usa

KRACH USA: Republikáni kývli na dohodu, pohroma je téměř odvrácena

Bílý dům
Zdroj: isifa.com

Představitelé amerického Senátu na poslední chvíli dosáhli kompromisní dohody o zvýšení takzvaného dluhového stropu a obnově plného financování amerických vládních aktivit. Předseda Sněmovny reprezentantů republikán John Boehner v rozhlase prohlásil, že kompromis nebude blokovat.

Dohoda, o které by nyní měli hlasovat zákonodárci v Senátu i ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, má mimo jiné dočasně odvrátit hrozbu neschopnosti americké vlády splácet dluhy. Ta by mohla způsobit značnou újmu americké i světové ekonomice.
 

Bílý dům ujednání přivítal a vyzval Kongres k jeho rychlému schválení. Dohoda podle prezidentova mluvčího odvrátí platební neschopnost a plně obnoví činnost vlády. "Svedli jsme dobrou bitvu, ale nevyhráli jsme," řekl Boehner rozhlasové stanici 700WLW. Dodal, že republikáni učinili vše pro to, aby s demokraty jednali, jenže ti rozhovory odmítali. Federální vláda podle Boehnera bude mít od čtvrtka peníze na svůj běžný provoz.Hlavní indexy amerických akcií díky dohodě posílily o více než procento a vzhůru se vydal i kurz amerického dolaru.
 


"Naše země se dostala na pokraj katastrofy. Tato dohoda ukončuje patovou situaci, která zastavila činnost Washingtonu," prohlásil vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid. Kompromis podle něj počítá s takovým zvýšením dluhového limitu, díky kterému zůstane vláda likvidní nejméně do 7. února. Až do 15. ledna pak zajistí také obnovu plného financování vládních aktivit. Očekává se, že Senát dohodu rychle schválí. Republikánský senátor Ted Cruz, který je hlavním kritikem dohody, před novináři řekl, že nevyužije procedurálních kroků k oddálení hlasování.
 

Podle zdroje agentury Reuters se očekává, že Senát bude o plánu hlasovat odpoledne nebo večer místního času (v noci na čtvrtek SELČ). Brzy poté by mohlo následovat hlasování ve Sněmovně reprezentantů. Demokraté i republikáni prý věří, že v dolní komoře se najde dostatek hlasů k přijetí kompromisu. Stejný názor má i Boehner.
 


Podle některých analytiků by demokraty při hlasování ve Sněmovně reprezentantů mohl podpořit menší počet umírněnějších republikánů. "Ve sněmovně to schválíme," řekla televizi MSNBC šéfka demokratické menšiny v dolní komoře Nancy Pelosiová. Neupřesnila však, kdy se bude hlasování konat.
 

Americká vláda nemá kvůli sporům v Kongresu již přes dva týdny peníze na běžný provoz. Bez zvýšení dluhového limitu by navíc od čtvrtka ztratila možnost zajistit si další peníze emisí nových státních dluhopisů. Právě to by do konce měsíce mohlo vést k tomu, že Spojené státy nebudou schopny splácet své závazky. Podle části ekonomů by krize mohla nastat konce října, kdy vládě podle výpočtů nebudou stačit peníze na splátky úroků z dluhopisů, pokud neodloží jiné platby.
 

Pokud by vláda promeškala splátku úroků nebo jistiny dluhopisu, ocitne se technicky v platební neschopnosti. To by mohlo prudce srazit ceny amerických státních dluhopisů, otřást dalšími trhy a vyvolat mezinárodní finanční krizi s následnou recesí.

tn.cz / ČTK