lidský příběh Kolik stojí léčení

Krásná Češka bojuje v USA o život! Praskla jí cévka v mozku

V jediné vteřině se Tereze obrátil život naruby. V jejím mozku roky číhalo zákeřné cévní onemocnění. Na konci léta jedna z cév v nebezpečném útvaru praskla a část mozku jí zalila krví. Krásná Češka nyní bojuje v USA o život!

Tereza (31) pracuje v americkém Coloradu, kde ve Skalistých horách pomáhá tělesně postiženým lidem. Krvácení do mozku ji postihlo na konci srpna. Přitom tzv. arteriovenózní malformací asi pouhé procento lidí. Smůla.

 

Naštěstí se krvácení podařilo včas zastavit, i přesto se Tereza potýká s každodenní bolestí. Rychle zvednou ruku nebo udělat jediný krok pro ni znamená zatnout zuby a překonat ostrou bolest v téměř každičkém svalu. Rozhýbat ztuhlé končetiny jde velmi pomalu.

 

 

Tereza musí podstoupit řadu lékařských procedur i operaci mozku, jinak může zemřít. Její pojištění ale na statisícové zákroky nestačí a ona tak nemá na zaplacení léčby.

 

„Můj život byl jednoduchý a já myslela, že to vždycky tak bude. Tohle léto mě ale přesvědčilo o opaku,” říká mladá trutnovačka, která dosud pomáhala tělesně postiženým lidem. Díky ní si mohou vyzkoušet třeba horolezectví nebo rafting. “Fráze “to dokážeš” mi najednou zní jinak. Moji studenti jsou teď pro mě velkou inspirací.

 Jindy energickou instruktorku trápí ale nejen bolest. Pojištění, které si sjednala v Česku na nákladnou léčbu nestačí. „České pojištění, které jsem měla, mělo limit milion a já byla tak naivní a myslela, že to pokryje náklady na mé ošetření. Bohužel se do toho nevejde ani přelet letadlem do nemocnice v Denveru, který trval 29 min.”

 

Tereza nyní shání peníze na zaplacení více než milonového dluhu za další procedury v nemocnici. „Pojišťovny mají zpravidla stanoveny maximální limity pojistného plnění. Ty se u základních tarifů obvykle pohybují okolo 1,25 milionu korun a pro případ běžného cestování po evropských zemích jsou většinou dostatečné,“ dodává k nešťastnému případu Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven.

 

 

Pro cesty do exotických zemí a Spojených států by ale lidé podle ní měli volit pojištění úplně jiné. „Je vhodné vybrat pojištění s limitem pojistného plnění alespoň 3 mil Kč.“

 

Terezu čeká ještě další léčba a nutná operace mozku. Bez ní by zákeřný útvar v její hlavě mohl znovu prasknout a tentokrát by vše mohlo dopadnout ještě hůř. Odcestovat do Česka není v jejím stavu možné, proto se teď snaží sjednat si přímo ve Spojených státech pojištění nové – což ale s její diagnoźou nejde úplně snadno.

 


Jak Tereza shání peníze od dobrotinců se můžete podívat ZDE.


Na kolik vyjdou  léčebné výlohy v USA a vzdálených destinacích (údaje od České asociace pojišťoven):

Zlomenina krčního obratle při pádu na hlavu s následnou bezodkladnou operací. Celkové náklady ve výši 1 167 815 Kč.

Hospitalizace z důvodu bezvědomí, diagnostika tumoru na mozku, který bylo nutné co nejdříve operovat. Celkové náklady na operaci a další nezbytné léčení v USA dosáhly výše 2 697 378 Kč.

Skřípnutá záda si vyžádala nutnou operaci. Náklady včetně následného léčení činily celkem 1 024 640 Kč.

Těžké zranění následkem autonehody, po níž byla nutná operace a léčení poraněné hlavy, hrudníku a kyčle. Celkové náklady se vyšplhaly do výše ve 1 038 993 Kč.

Fraktura pravého ramene způsobená pádem z motorky. Celkové náklady na léčbu činily 943 941 Kč.

Zvrtnutý kotník a následným pádem způsobená fraktura zápěstí. Náklady na léčbu této zlomeniny dosáhly výše 433 532 Kč.

Ošetření 6 zlomených žeber, propíchnuté plíce a natržených jater důsledkem prudké srážky na sjezdovce si vyžádalo pojistné plnění v celkové výši 906 412 Kč.

Perforace žaludku způsobená nečekaným prasknutím žaludečního vředu. Celková výše pojistného plnění za léčení představovala 892 263 Kč.

Plicní embolie - celkové náklady na ošetření představovaly 751 077 Kč.
 

val TN.cz