Krejčíř prý v JAR podvedl pojišťovnu o 12 milionů

Radovan Krejčíř
Zdroj: TN.cz

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř údajně podvedl v Jihoafrické republice pojišťovací společnost o 4,5 milionu randů (přibližně 11,6 milionu korun), když si nechal vyplatit pojistku za vážné onemocnění, řekl Mediafaxu ve středu jihoafrický expolicista Paul O’Sullivan. Krejčíř obvinění popírá.

Na možný pojišťovací podvod pojišťovnu upozornila policie. O’Sullivan má informace z místopřísežného prohlášení Hermana Fourieho, pracovníka pojišťovny Liberty Group Holdings, která sídlí na johannesburském předměstí Braamfontein.
 

Podle tohoto prohlášení, které má agentura Mediafax k dispozici, Krejčíř uzavřel 27. října 2007 životní pojistku na 12 a čtvrt milionů randů (31 milionů korun) a pojistku pro případ vážné nemoci na téměř pět milionů randů (12,4 milionu korun).
 

Podle Fourieho obdržela 10. června 2010 společnost Liberty Group požadavek na vyplacení pojistky pro případ vážné nemoci. Pojišťovna požadavek uznala a 26. července 2010 Krejčířovi vyplatila 4 579 600 randů (11,6 milionu korun).
 

Podle jihoafrické policie ale mohlo dojít ze strany Krejčíře k podvodu, podnikatel měl prokázat svou nemoc na základě zfalšovaných laboratorních vzorků. Zatím není jasné, jakým způsobem je měl zfalšovat, ale výsledky testů údajně ukázaly, že Krejčíř je vážně nemocný.
 

Podle O´Sullivana se jednalo o laboratorní vzorky, které udělal Krejčířův osobní lékař doktor Marian Tupy. Právě on v materiálech zveřejněných na začátku února vypověděl, že se Krejčíř přiznal k vraždě německého podnikatele Uwe Gembally.
 

Radovan Krejčíř ale ve středu agentuře Mediafax řekl, že O’Sullivanova tvrzení je třeba brát s rezervou. Tvrdí, že u společnosti Liberty Group ani pojištěn nebyl.
 

O‘Sullivan, pro něhož se boj se zločinem a korupcí v Jihoafrické republice stal podle jeho vlastních slov posláním, se s Krejčířem osobně nikdy nesetkal. Český podnikatel opakovaně zpochybňuje jeho důvěryhodnost a vyhrožuje mu smrtí.
 

Radovan Krejčíř žije od dubna 2007 v Jihoafrické republice. Požádal tam o azyl a bojuje proti snaze českých úřadů o své vydání do ČR, kde byl ve dvou procesech odsouzen na šest a osm let do vězení za tunelování.
 

Mediafax