KRIZE V JEMENU! Prezident OPĚT ODMÍTNUL podepsat dohodu o předání moci

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih v neděli již potřetí odmítl podepsat dohodu o předání moci, která má vyřešit vleklou politickou krizi v zemi. Informuje o tom agentura AFP.

"Prezident odmítá podepsat (dohodu), dokud nebude dosažena shoda o mechanismech její implementace," sdělila v prohlášení prezidentova vládní strana Všeobecný lidový kongres (GPC).
 

Sálih měl do třiceti dnů od podepsání dokumentu rezignovat na svou funkci. Výměnou za to mu byla slíbena beztrestnost.
 

ČTĚTE TAKÉ:

V Jemenu opět střílí do demonstrantů! Na místě jsou mrtví
 

Opozice krátce po Sálihově odmítnutí vyzvala Spojené státy a Saúdskou Arábii, aby prezidenta přiměly podepsat. "Jedině Spojené státy a Saúdská Arábie na něj mohou vyvinout tlak. Pokud mu objasní, že bude zodpovědný za krach vyjednávání, pak podepíše," prohlásil mluvčí opozičního svazu JMP Muhammad Kahtán.
 

Je to již potřetí, co prezident Sálih odmítl dohodu zprostředkovanou Radou pro spolupráci zemí Perského zálivu (GCC) podepsat. Poprvé z podpisu sešlo na začátku května. Podruhé Sálih odmítl ve středu, údajně kvůli sporům o to, kdo dokument podepíše za opozici.
 

Protesty v Jemenu, inspirované povstáním v Tunisku, Egyptě a dalších arabských zemích, začaly v lednu a na svém kontě mají na 200 obětí. Nespokojení Jemenci požadují odchod prezidenta Sáliha, který je u moci už 32 let.

tn.cz / Mediafax