Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Krizové ŘEŠENÍ: Fukušimu možná zabetonují jako ČERNOBYL!

Japonská jaderná elektrárna Fukušima I se nemůže dostat z krize a možná dopadne stejně jako Černobyl. V tom při havárii před 25 lety reaktor zalili betonem.

Bílý kouř nebo pára stoupaly v pátek z reaktoru číslo 2, 3 a 4 poškozené jaderné elektrárny Fukušima I na severovýchodě japonského ostrova Honšú. Úřad pro jadernou bezpečnost proto zvažuje "černobylské řešení" – zabetonování reaktorů, informuje agentura Reuters.

 

PODÍVEJTE SE:

Japonští hrdinové hasí reaktor, riskují smrtPřitom podle čtvrtečního prohlášení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) byl stav prvního, druhého a třetího reaktoru "poměrně stabilní". Podle MAAE je situace ve Fukušimě vážná, stav elektrárny se ale za posledních 24 hodin nijak výrazně nezhoršil.

ČTĚTE TAKÉ:
Fukušima: Lidé UMÍRAJÍ kvůli radiaci! Situace je vážná

Podle japonského úřadu pro jadernou bezpečnost je v nádrži s vyhořelými články reaktoru číslo 3 stále voda. Pára z reaktoru č. 2 by mohla pocházet buď z nádrže s vyhořelým palivem, nebo z blíže nespecifikované exploze jedné z části reaktoru.
Provozovatel elektrárny, společnost Tokyo Electric Power (TEPCO), uvedl, že kropení reaktorů z vrtulníků mělo smysl. "Když jsme tam nalili vodu, viděli jsme páru, jak stoupá ze zařízení. Myslíme si, že jsme tou vodou teplotu snížili," řekl mluvčí společnosti TEPCO.

Problémem jsou také nádrže na vyhořelé palivo reaktorů 3 a 4 – voda v nich vaří, a protože nejsou plně zakryty střechou, mohla by radiace uniknout do ovzduší. Pracovníci elektrárny se snaží chladit reaktory mořskou vodou, aby zabránili jejich zahřívání a explozi.

Beton je konečné řešení

Technici se také snaží kabelem zvenčí obnovit dodávky elektřiny v jaderném zařízení – elektřina by měla pohánět čerpadla chladicích systémů reaktorů. Dostat elektřinu ke dvěma reaktorům by se mělo podařit už v pátek, k dalším dvěma v neděli. Zatím ale není jasné, zda pumpy budou pracovat, protože se mohly poškodit při zemětřesení nebo tsunami.

Úřad pro jadernou bezpečnost v pátek oznámil, že si je vědom i možného konečného "černobylského řešení" – zasypat reaktory pískem a zalít do betonu. Zatím se ale soustředí na obnovení dodávek elektřiny a chlazení reaktorů.

tn.cz / Mediafax