Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VIDEO ZÁPLAV: Krokodýli v ulicích děsí protinožce!

Záplavy za posledních 48 hodin vyhnaly z domovů na tisíc obyvatel východoaustralského státu Queensland. Píše to webový portál deníku Brisbane Times.

V úterý večer tamního času (v úterý dopoledne SEČ) vrtulníky evakuují z domů obklíčených rozvodněnou řekou Dawson stovky obyvatel města Theodore.

Starostka Maureen Clancyová popisuje město jako "moře vody". Voda odřízla od světa i evakuační centrum, kde se shromažďovali obyvatelé.


Povodně v Austrálii letecky

 Důsledek cyklonu Tasha

"Poslali jsme na žádost vlády státu Queensland vojenské vrtulníky Blackhawk. Pomohou s evakuací města Theodore," oznámila premiérka svazové vlády Julia Gilardová. "Do oblasti v nejbližších hodinách dorazí také další vojáci s pomocí," ujistila.

Vláda Queenslandu vyhlásila města Theodore, Chinchilla a Dalby za oblasti katastrofy. To jí umožňuje nařídit evakuaci obyvatel.

Vydatné deště, které vyvolaly záplavy, přinesl na východ Austrálie tropický cyklon Tasha. Povodně kromě Queenslandu zaznamenali také ve státě Nový Jižní Wales a v Severním teritoriu.

Deník The Age napsal, že v Severním teritoriu po rozvodněných řekách do vnitrozemí připlavali krokodýli. Predátoři se objevili na zaplavených ulicích měst.

Někteří z jedinců podle výpovědí svědků dosahují délky pěti metrů.

tn.cz / Mediafax