KRVÁCIVÝ PRŮJEM z okurek: V Německu 1 200 nakažených! Snědlo je nejméně 7 Čechů

okurky
Zdroj: TN.cz

Německé kliniky jsou kvůli epidemii bakterie EHEC, která způsobuje krvácivý průjem, ve stavu nejvyšší pohotovosti. Epidemie si vyžádala již 11 obětí. Jak v pondělí informuje server deníku Süddeutsche Zeitung, bakterií EHEC se nakazilo 1 200 lidí.

Podle serveru deníku Bild, stav 30 pacientů je kritický a lékaři bojují o jejich životy.

ČTĚTE TAKÉ:
NEBEZPEČNÉ okurky v Česku! SEZNAM VŠECH PRODEJEN


Nejhorší je situace na severu Německa ve městech Hamburk a Kiel. Ve fakultní nemocnici v Kielu leží 80 lidí s poškozenými ledvinami. Jak uvedl mluvčí nemocnice Oliver Grieve, všichni jsou závislí na dialýze.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ:"Naše ambulance jsou neustále v terénu. Nemocnice běží na nejvyšší obrátky. Náš personál pracuje bez přestávky, už jsme požádali o posily," řekl mluvčí nemocnice Oliver Grieve.

Podobná situace je na klinikách v Hamburku. Nakaženo bakterií EHEC je zde přes 460 lidí. Krvácivý průjem dostalo již přes 30 lidí.

"Situace je vysloveně vážná. Musíme počítat s tím, že budeme ztrácet další dospělé pacienty," řekl ředitel hamburské fakultní nemocnice v Eppendorfu Jörg Debatin.

Přes víkend zemřely na krvácivý průjem další čtyři ženy ve věku 38, 84, 86 a 87 let. Celkem si tato epidemie vyžádala již 11 obětí, až na jednu výjimku to byly ženy.

Za epidemií jsou zřejmě okurky ze Španělska podezřelé z kontaminace bakteriemi enterohemorrhagické Escherichie coli.
 

PSALI JSME TAKÉ:

ŠOK! V Česku se prodávaly SMRTÍCÍ OKURKY! JAK POZNAT NÁKAZU?

Nejméně 5 Čechů snědlo nebezpečné španělské salátové okurky

Celkem 120 kusů nebezpečných okurek ze Španělska se objevilo na pultech českých obchodů prostřednictvím firmy Country Life. Mediafaxu informaci potvrdil Michal Spáčil z inspekce s tím, že dané množství šlo do prodeje společnosti a část zřejmě do ostatních obchodů.

Nejméně sedm Čechů snědlo nebezpečné španělské salátové okurky. Společnosti Country Life, která je na tuzemský trh distribuovala, se tak nepodařilo stáhnout z prodeje všech 106 bio okurek, které se od úterka v Česku distribuovaly.

Inspekce potvrdila, že se jedná o rizikové okurky dané šarže ze dne 24. května. Spáčil dodal, že se podařilo zachytit také dalších 96 kusů těchto okurek dovezených 26. května.


PSALI JSME TAKÉ:

V Německu zabíjí střevní bakterie! Zemřeli už dva lidé

Kdy bude mít inspekce výsledky mimořádné kontroly ve firmě Country Life, není zatím jasné. Podle Spáčila to může trvat i několik dnů. Ústřední inspektorát SZPI vydal rovněž zákaz uvádět výrobek s danou šarží do oběhu a nařídil okamžité stáhnout okurky z obchodů.

Jde o salátové bio-okurky od německého dodavatele. Státní zemědělská a potravinářská inspekce obdržela tuto zprávu v sobotu večer od německé strany.

Nebezpečný výrobek byl dodán české společnosti Country Life Nenačovice u Berouna. SZPI také v této souvislosti zjišťuje, které obchody od Country Life okurky odebraly. Okurky byly distribuovány také do Maďarska, Rakouska a Lucemburska.

 

Jak poznat nákazu:

- hlavním indikátorem tohoto onemocnění jsou úporné, krvácivé průjmy. Pokud se u vás projeví, ihned navštivte lékaře

- může se objevit i zvracení a bolesti břicha

- nemocný má lehce zvýšenou teplotu, kolem 37 °C

- u nemocných se může objevit nebezpečný hemolytickouremický syndrom, tzn. selhávání ledvin a chudokrevnost. Nastává jako následek poškození stěn cév - mohou se objevit prokrvácená místa na kůži

- u některých pacientů může dojít i k akutnímu selhání ledvin a rozpadu červených krvinek. Tyto případy končí smrtí

- riziko se dá podstatně snížit pečlivým umytím zeleniny, odborníci ale doporučují celou várku kontaminovaných okurek zničit

- nejspolehlivější je jíst zeleninu uvařenou

- nejlepší prevencí je důsledná hygiena, mytí rukou a dodržování zásad při práci se syrovými potravinami

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax