Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

KRVAVÉ BOJE V JEMENU: 21 mrtvých! DĚLOSTŘELCI omylem pálili DO VLASTNÍCH LIDÍ!

Šest vojáků včetně jednoho plukovníka a sedm radikálů zemřelo při ozbrojeném střetu na jihu Jemenu. Dělostřelectvo navíc omylem zabilo osm provládních kmenových představitelů, informuje v sobotu agentura AFP.

Vojáci a rebelové se utkali poblíž Zindžibáru, hlavního města provincie Abján, které se radikálům napojeným na Al-Káidu podařilo zmocnit na konci května.


Kmenový představitel, jehož jméno agentura nezveřejnila, uvedl, že vojáci navíc zabili u Zindžibáru několik kmenových příslušníků, které si spletli s ozbrojenci.


Islamističtí povstalci v posledních měsících stále více ohrožují armádní kontrolu na jihu země. Podařilo se jim ovládnout část území Abjánu. Jejich aktivity vyvolávají obavy u sousední Saúdské Arábie a Západu z toho, že se jemenské křídlo Al-Káidy snaží zneužít neklidné politické situace v zemi.


Nepokoje v Jemenu, inspirované povstáním v Tunisku, Egyptě a dalších arabských zemích, propukly v lednu a na kontě mají už stovky obětí. Prezident Alí Abdalláh Sálih opakovaně podepsat dohodu, která zahrnuje vládu národní jednoty za účasti opozice.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Mediafax/tn.cz